Czy leczy się zęby mleczne u dzieci?

Czy leczy się zęby mleczne u dzieci?

24 lutego 2022 Wyłączono przez 314-dev

Rodzice mają co do tego bardzo różne zdanie, a często spotyka się przekonanie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak niedługo wypadną. Jest to błędne przekonanie, ponieważ próchnica mleczaków może prowadzić do przewlekłej próchnicy zębów stałych, a także nieść inne przykre konsekwencje, których zdecydowanie warto oszczędzić dziecku.

Fluoryzacja zębów u dzieci

Czy leczy sie zeby mleczne u dzieci? – Zdecydowanie tak, a na pewno należy podjąć wszystkie możliwe kroki, aby nie dopuścić do niej, a także, jeśli to możliwe, przynajmniej ją powstrzymać. Niestety mali posiadacze mleczaków często bywają na bakier z codzienną higieną jamy ustnej, a ich dieta obfituje w cukry, które są idealną pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Zęby mleczne są także słabsze i mniej odporne na te szkodliwe czynniki, dlatego warto zabezpieczać je w dodatkowy sposób, np. poprzez fluoryzację.

Fluoryzacja zębów u dzieci to zabieg profilaktyczny, który ma na celu zabezpieczenie powierzchni zębów przed odkładaniem się płytki nazębnej i uodpornić je na działanie kwasów, które rozpuszczają szkliwo i prowadzą do ubytków. Fluor jest pierwiastkiem, który ma bardzo pozytywny wpływ na stan zębów – m.in. wpływa na ich remineralizację i ogranicza powstawanie kamienia nazębnego. Dzięki temu mleczaki mają większe szanse, aby uchronić się przed próchnicą.

Leczenie zębów mlecznych

Nie warto więc zastanawiać się, czy leczy sie zeby mleczne u dzieci, tylko jak najwcześniej wdrożyć odpowiednią profilaktykę, ponieważ dzięki temu ograniczymy nie zawsze przyjemne wizyty w gabinecie stomatologicznym. O ile wizyty kontrolne małe dzieci znoszą dość dobrze, tak leczenie mleczaków u trzylatka nie zawsze przebiega tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Tym bardziej, jeśli jest to kilka wizyt w krótkich odstępach czasu.

Leczenie zębów mlecznych przebiega podobnie jak i zębów stałych – stosuje się leczenie zachowawcze, czyli usuwa się próchnicę z zębów i wypełnia ubytek kompozytem, który może mieć również inny kolor niż biały, np. różowy czy niebieski. W zależności więc od wielkości ubytku, dziecko na fotelu dentystycznym może spędzić dość sporo czasu. Zdarza się się nawet tak głęboko posunięta próchnica, że konieczne jest skorzystanie z usług stomatologii chirurgicznej.

Można takich sytuacji uniknąć, jeśli będziemy nie tylko uczyć konsekwencji w higienie jamy ustnej, ale również regularnie pojawiać się w gabinecie dentystycznym, co pozwoli uniknąć przede wszystkim zaawansowanej próchnicy.

Ile kosztuje leczenie zębów u dzieci?

Czy leczy sie zeby mleczne u dzieci? – Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, to jak najbardziej, ale warto wdrażać jak najwcześniej właściwą profilaktykę, ponieważ dzięki temu ograniczymy również koszty związane z leczeniem mleczaków. A nie są to małe wydatki – trzeba zapłacić zarówno za każdą wizytę, jak i leczenie czy kolorowe wypełnienia, jeśli dziecko zechce niebieską lub różową plombę, a tutaj na cenę ma także wpływ wielkość ubytku. A jeśli zębów do leczenia będzie więcej? Warto także porównać oferty kilku gabinetów stomatologicznych.