Na czym polega lakowanie zębów u dzieci?

Na czym polega lakowanie zębów u dzieci?

17 marca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Rodzice powinni podjąć wszystkie możliwe środki, by zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy u dzieci. Badania wykazują, że zmiany próchnicze wciąż są główną przyczyną utraty zębów przez osoby młode. Dlatego też lekarze stomatolodzy zalecają przeprowadzić zabieg lakowania zębów, zwłaszcza jeśli chodzi o zęby trzonowe i przedtrzonowe. Na czym polega lakowanie zębów u dzieci?

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest prostym zabiegiem stomatologicznym, który ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o skuteczne zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Warto podkreślić, że dla małego pacjenta jest to procedura zupełnie bezbolesna.

Na początku lekarz zajmuje się dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębów trzonowych. Następnie, nałoży na nie warstwę specjalnego laku, który wiąże się z naturalnym szkliwem. W ten sposób zęby są wzmocnione i skutecznie zabezpieczone przed próchnicą. Na jakiej zasadzie to działa? Otóż, nakładany preparat ma za zadanie wypełnić naturalne bruzdy i zagłębienia w zębach. W normalnych warunkach gromadzą się w nich resztki pokarmowe, co może sprzyjać namnażaniu bakterii i rozwojowi próchnicy. Wiadomo już, na czym polega lakowanie zębów u dzieci, warto więc zapoznać się z efektami zabiegu.

Dzięki dokładnemu wypełnieniu bruzd w zębach dziecko ma znacznie ułatwione zadanie, jeśli chodzi o higienę zębów. Dużo łatwiej może przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów oczyścić ich powierzchnię.

Lakowanie zębów – za i przeciw

Z racji tego, że proces lakowania zębów jest zupełnie bezpieczny i szybki, a dodatkowo zapewnia wysoki poziom ochrony przed zmianami próchnicznymi, to jest to zabieg bardzo polecany przez lekarzy stomatologów. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że lakowanie jest skuteczne, jeśli zostanie przeprowadzone w odpowiednim momencie. Najlepiej przeprowadzić je zaraz po tym, jak ząb trzonowy pojawi się u dziecka. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku zębów mlecznych, które z natury są słabsze i bardziej narażone na próchnicę. A podkreślić warto fakt, że próchnica jest chorobą bardzo zakaźną i szybko może rozprzestrzenić się z zęba na zęba.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do lakowania zębów, to takowe nie występują. Zabieg można przeprowadzić nawet u osób dorosłych, jednak będzie się on charakteryzował mniejszą skutecznością.

Kiedy lakowanie zębów u dzieci?

Znając już odpowiedź na pytanie, na czym polega lakowanie zębów u dzieci, warto zapytać się, kiedy taki zabieg najlepiej wykonać. Otóż, ogromna część rodziców popełnia błąd, czekając, aż u ich dziecka pojawią się wszystkie zęby trzonowe. Tymczasem lekarze stomatolodzy zalecają wizytę w gabinecie za każdym razem, kiedy nowy ząb ujrzy światło dzienne. Dzięki temu, zachowując prawidłową higienę jamy ustnej, ryzyko pojawienia się próchnicy jest znacznie ograniczone.

Dobrą wiadomością dla rodziców jest fakt, że lakowanie zębów u dzieci poniżej 8 roku życia jest refundowane. U dzieci starszych trzeba za to zapłacić z własnej kieszeni – koszty zabiegu wciąż jednak są niewygórowane. Podsumowując, lakowanie zębów to zabieg z pewnością warty uwagi – ma ogromne znaczenie dla zdrowia i higieny jamy ustnej u małych dzieci, co może rzutować na dobrą kondycję zębów w przyszłości.