Ból zęba – domowe sposoby leczenia. Czy to działa?

Ból zęba – domowe sposoby leczenia. Czy to działa?

25 kwietnia 2022 Wyłączono przez 314-dev

Ból zęba jest często jedynym rozpoznawalnym objawem choroby zębów. Leki lub środki domowe można stosować tylko doraźnie. Jeśli dziąsła są w stanie zapalnym, będą krwawić, a szyjki zębów wkrótce zostaną odsłonięte. W tym przypadku specjaliści mówią o zapaleniu przyzębia. Oprócz próchnicy takie choroby dziąseł z towarzyszącą utratą masy kostnej są najczęstszymi przyczynami bólu zębów. Ból zęba – domowe sposoby leczenia i środki zapobiegawcze — jakie domowe środki mogą pomóc?

Ból zęba – domowe sposoby leczenia

Ból zęba jest znakiem ostrzegawczym, którego nie należy ignorować. Jeśli patogeny dostaną się do krwi poprzez ogniska zapalne w jamie ustnej, może stanowić zagrożenie dla całego organizmu. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku godzin, należy wyjaśnić przyczynę.

Każde zapalenie, w tym w zębie, jest powodowane przez bakterie, dlatego płyn do płukania jamy ustnej o działaniu dezynfekującym może pomóc w walce z bólem.

Prawie żadna roślina lecznicza nie jest tak wszechstronna i skuteczna jak rumianek – głównie ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W przypadku bólu zęba można przygotować napar z rumianku i ostudzić go. Następnie należy kilkakrotnie przepłukać usta tym roztworem.

Alkohol działanie dezynfekujące i hamuje szkodliwe bakterie. Alkohole wysokoprocentowe, które są przechowywane w temperaturze pokojowej, mogą być stosowane jako płyn do płukania ust.

Czy domowe metody na ból zęba są bezpieczne?

Istnieje wiele cennych i bezpiecznych domowych środków, które można wykorzystać do podjęcia naturalnych działań przeciwko problemom z zębami. Kiedy pojawi się ból zęba – domowe sposoby leczenia mogą tylko pomóc doraźnie. Jeśli ból zęba trwa dłużej niż 2 dni, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem.

Naturalne metody — sięgnij po tradycyjne i sprawdzone domowe środki!

W swojej kuchni znajdziesz różne domowe sposoby na ból zęba. Należą do nich np. olejki eteryczne, które pomagają w szczególności w stanach zapalnych. Kiedy pojawi się ból zęba – domowe sposoby leczenia mogą pomóc doraźnie. Warto wypróbować produkty takie, jak:

– Herbata — większość z nas ma w gospodarstwie domowym herbatę lub torebki herbaty luzem. Herbaty takie jak rumianek i szałwia są szczególnie skuteczne, ale herbata zielona i czarna mogą również swoimi składnikami hamować stany zapalne i naturalnie zmniejszać ból.
– Sól — płucząc jamę ustną domową solą i letnią wodą, można łatwo usunąć bakterie i zarazki z zainfekowanych dziąseł i delikatnie złagodzić nieprzyjemne uczucie napięcia w tkance miękkiej.
Wystarczy rozpuścić 2-3 łyżeczki soli w szklance letniej wody i dokładnie wypłukać nią zęby.
– Goździki — suszone goździki mają długą tradycję jako ziołowy środek domowy do stosowania w jamie ustnej i gardle na stany zapalne. Zawarty w nich olejek goździkowy jest bogaty w eugenol i inne flawonoidy oraz garbniki. Działają antyseptycznie, znieczulająco i przeciwbólowo.
Wystarczy umieścić goździk w ustach w obszarze bolącego obszaru. Równie skuteczny jest czysty olejek goździkowy, który w razie potrzeby ostrożnie nakłada się na dotknięty obszar wokół zęba za pomocą wacika.
– Cebula — jest bogata w olejki eteryczne, które mogą działać antybakteryjnie na ból zęba. Nie należy jej zjadać tylko przygotować okład i umieścić go na zewnętrznej stronie policzka. Można go tam pozostawić na dłuższy czas, aby mógł w pełni rozwinąć jego działanie.

Co zrobić, jeśli ból zęba nie ustaje?

Delikatne domowe sposoby na ból zęba mogą pomóc w naturalnym złagodzeniu stanu zapalnego. Zwłaszcza gdy objawy są ostre, np. nagły ból zęba w nocy lub w weekend.

Jeśli stan nie ulegnie poprawie nawet po zastosowaniu naturalnych środków, należy natychmiast umówić się na wizytę u dentysty w celu szczegółowego wyjaśnienia przyczyn.