Ilość korzeni w zębach

Ilość korzeni w zębach

8 czerwca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Wiele osób zastanawia się, czy wszystkie zęby mają tyle samo korzeni. Warto zapoznać się ze specyfiką budowy zębów po to, aby dowiedzieć się, jaka jest ilość korzeni w zębach.

Ile ząb ma korzeni, a ile kanałów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ, zęby różnią się między sobą. Nie można łączyć liczby korzeni z liczbą kanałów, ponieważ są to dwie osobne cechy. Co ciekawe, niektórzy pacjenci mogą mieć wyjątkowe ułożenie kanałów i korzeni, dzięki czemu z komory mogą wyjść dwa osobne kanały, które łączą się dopiero w korzeniu po to, aby następnie w okolicy wierzchołka znowu się rozdzielić. Zęby z przodu to siekacze. Na uwagę zasługują przede wszystkim górne siekacze oraz kły. Są to zęby: jedynki, dwójki oraz trójki. Każdy z tych zębów ma jeden kanał i jeden korzeń. Jeśli chodzi o dolne siekacze i kły, to zęby te mogą różnić się między sobą właśnie tym, że mogą mieć dwa oddzielne kanały w jednym korzeniu. Co ciekawe sytuacja taka dotyczy aż 40 procent osób na świecie. Kanały różnią się długością, dlatego też niektórzy pacjenci mają je krótsze, a inni dłuższe. Co to oznacza? Kanały w kłach oraz siekaczach mogą różnić się również kształtem i przebiegiem. Można przez to rozumieć, że jedna osoba może mieć zakrzywiony kanał, a druga prosty.

Jak zbudowany jest ząb?

Teraz można przejść do dalszych zębów, czyli przedtrzonowców. W przypadku tych zębów różnice są jeszcze większe, ponieważ liczba kanałów i korzeni nie jest spójna. Przykładowo w dolnej czwórce najczęściej znajduje się jeden kanał, natomiast w górnym jej odpowiedniku kanały są dwa i jeden korzeń. Pierwszy ząb przedtrzonowy może mieć dwa korzenie i dwa kanały.
Ząb zbudowany jest z korony i korzenia. W prawidłowo funkcjonującej jamie ustnej widoczna powinna być tylko korona zębowa. Korzeń to część zęba, która osadzona jest w zębodole, a całość zakryta jest dziąsłem. Szkliwo to jedna z tkanek twardych, która powinna być jedyną widoczną z wszystkich budujących ząb. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to najtwardsza tkanka w organizmie. Jaka jest ilość korzeni w zębach?

Budowa zębów i przyzębia

Szkliwo zbudowane jest ze związków nieorganicznych. Zębina to warstwa, która jest pod szkliwem. Jest ona miękka i jest niezwykle podatna na uszkodzenia. To właśnie w zębinie występują kanaliki, którymi przewodzone są bodźce bólowe, które mogą być wywołane zmienionym pH lub też niską i zbyt wysoką temperaturą. Ostatnią warstwą jest miazga zębowa, która występuje w najbardziej wewnętrznej części zęba. Jest ona wypełnieniem komory oraz kanałów korzeniowych. Przyzębie to wszelkie tkanki, które są częścią narządu potrzebnego do żucia. Co wchodzi w skład przyzębia? Jest to dziąsło, błona śluzowa, kość zębodołu, ozębna, nerwy oraz tkanki łączne, które zawierają wiele komórek. Aby być pewnym stanu swoich zębów, należy wiele uwagi poświęcić na odpowiednią higienę zębów. Co ważne, warto również stawiać się regularnie na wizytach w gabinecie stomatologicznym, ponieważ tylko wtedy można być pewnym tego, że wszystkie dolegliwości zostaną szybko wychwycone. Wiedząc, jaka jest ilość korzeni w zębach, można wiedzieć, z czym będzie wiązało się leczenie.