Leczenie stomatologiczne w ciąży

Leczenie stomatologiczne w ciąży

5 lipca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, który stanowi ogromne wyzwanie dla jej organizmu. Powoduje to, że należy gruntownie przeanalizować to, jak powinno wyglądać leczenie wielu chorób i przypadłości. Szczególnie ważne w tym wypadku wydaje się to, jak należy przeprowadzać leczenie stomatologiczne w ciąży. Czy można wtedy wykonywać wszystkie badania i zabiegi, a może jednak pewne rzeczy są niedozwolone i należy poczekać z nimi do porodu? Warto się tego dowiedzieć, ponieważ zaniedbania i błędne decyzje mogą się odbić nawet na reszcie życia dziecka.

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Często w gabinetach stomatologicznych da się usłyszeć pytanie, czy leczenie stomatologiczne u kobiety w ciąży jest bezpieczne i można je przeprowadzać. Każdy stomatolog, bez względu na swoje doświadczenie czy też miejsce przyjmowania powie dokładnie to samo, czyli zaleci, aby wyleczyć wszystkie zęby przed zajściem w ciąże. Choć leczenie stomatologiczne w ciąży jest względnie bezpieczne i większość zabiegów można spokojnie zrealizować, to jednak mimo wszystko pewne ryzyko zawsze istnieje. Żeby go więc uniknąć, warto wszystkie zęby wyleczyć przed ciążą, a w jej trakcie przeprowadzać jedynie kontrolę.
Jak jednak można się bez trudu domyślić, ciąża niekiedy nie jest planowana i pojawia się nagle. Z tego też powodu wiele kobiet zachodzi w nią, mając jeszcze jakieś zęby do wyleczenia czy też konieczne jest wykonanie innych zabiegów stomatologicznych. Co można w takiej sytuacji zrobić?
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, leczenie stomatologiczne w ciąży jest dowolne. Spokojnie można wykonywać w tym czasie takie proste zabiegi jak usuwanie kamieni nazębnego przy pomocy specjalnej końcówki na wiertle czy też nawet można przeprowadzić piaskowanie zębów. Co ciekawe, wielu specjalistów dopuszcza nawet zabieg wybielania zębów, który jak wiadomo, nie jest istotny punktu widzenia zdrowia, a stanowi jedynie poprawę estetyki zębów.

Leczenie próchnicy w ciąży

Jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ciąży, to zdecydowanie najczęściej kobiety zastanawiają się nad tym, czy można w tym czasie przeprowadzać leczenie próchnicy.
Próchnica, czyli ubytki w szkliwa to zdecydowanie najczęściej pojawiająca się przypadłość i choroba zębów. Nic więc dziwnego, że tak zasadne jest pytanie, czy można ja usuwać w czasie trwania ciąży. Jak się okazuje, nic nie stoi na przeszkodzie, aby usuwać próchnicę w ciąży. Co więcej, jest to niezwykle zalecany zabieg, ponieważ brak reakcji ze strony stomatologa bardzo szybko pogorszy jeszcze bardziej stan zęba objętego próchnicą, a to doprowadzi do rozlania się stanu zapalnego na resztę organizmu. Może to bardzo negatywnie rzutować na organizm i rozwój dziecka, czego efektem mogą być nawet deformacje płodu.
Kolejną bardzo ważną sprawą, o której powinno się wiedzieć w zakresie leczenie próchnicy w czasie ciąży, jest stosowane w tym czasie znieczulenie. Żeby uśmierzyć ból, podawane są różnego rodzaju substancje, które oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy lub też zwiotczają punktowo mięśnie i zaburzają przekazywanie sygnałów nerwowych. I choć takie środki charakteryzują się naprawdę rewelacyjną skutecznością działania, to jednak mogą wywoływać uzasadnione obawy matki. W końcu ona i dziecko dzielą ten sam krwioobieg, więc znieczulenie dostanie się również do ciała dziecka. Czy leczenie stomatologiczne u kobiety w ciąży może być realizowane pod znieczuleniem? Jak się okazuje, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, lecz zalecane jest, aby poinformować stomatologa przed podaniem znieczulenia, że jest się w ciąży. Dzięki temu będzie on mógł dobrać odpowiednią substancję, a także dostosować jej dawkę do konkretnego tygodnia ciąży. Co więcej, nie zaleca się unikania znieczulenia, ponieważ stres związany z zabiegiem, a także odczuwany ból może znacznie negatywniej wpłynąć na płód niż sama substancja znieczulająca.

Leczenie kanałowe zęba w ciąży

Jak więc widać, leczenie stomatologiczne w ciąży jest szeroko polecane i można spokojnie realizować różne zabiegi pielęgnacyjne i leczenie ubytków. Jak to jednak wygląda w przypadku zdecydowanie jednego z najtrudniejszych i wzbudzających największy strach wśród pacjentów zbiegu, czyli leczenia kanałowego? Przy tym zabiegu sytuacja wygląd nieco inaczej.
Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w sytuacji, gdy stan zapalny dotrze do miazgi zębowej i nie będzie szansy na jej uratowanie. Jedynym rozwiązaniem i sposobem na uratowanie zęba będzie w tym wypadku usunięcie miazgi z zęba, a także wypełnienie kanałów zębowych specjalną substancją zabezpieczającą. Gwarantuje to, że ząb zostanie uratowany i dodatkowo nigdy więcej nie będzie on sprawiał problemu.
Czy taki zabieg można wykonać w ciąży? O ile samo leczenie, czyli usunięcie miazgi oraz wypełnienie zęba nie stanowią specjalnie dużego problemu dla ciała kobiety w ciąży, tak już jednak przygotowanie do tego zabiegu jest niezwykle niebezpieczne. Jak się bowiem okazuje, do przeprowadzenia leczenia kanałowego niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby stomatolog miał podgląd na ilość i położenie kanałów zębowych. Bez takiego zdjęcia leczenie to nie może być wykonane. A jak każdy doskonale wie, zrobienie zdjęcia rentgenowskiego jest absolutnie wykluczone w czasie ciąży, ponieważ stanowi ono ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka.