Podcinanie języka u dzieci

Podcinanie języka u dzieci

16 sierpnia 2022 Wyłączono przez 314-dev

Podcinanie języka u dzieci, zwane inaczej frenotomią, jest stosunkowo prostym i szybkim zabiegiem, który często wykonywany jest u najmłodszych dzieci, a nawet u niemowląt. Rodzice decydują się na ten zabieg u dziecka głównie w zamiarze likwidacji diastemy, ale także aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać i uniknąć późniejszych wad wymowy lub zgryzu.

Wędzidełko jest włóknistą błoną śluzową, łączącą dwie części ciała, ograniczając Ich ruchomość. Wędzidełka w jamie ustnej umożliwiają zachowanie właściwego napięcia mięśniowego, między innymi ruchów języka. Ponadto utrzymują prawidłowe funkcje żucia. Niestety w przypadku nieprawidłowości w budowie wędzidełka, może dojść do wad wymowy oraz problemów z przesuwaniem pokarmów, a nawet z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej.

Wędzidełka w jamie ustnej i ich rola

Można wyróżnić następujące rodzaje wędzidełek w jamie ustnej:

  • wędzidełko językowe, a będąc bardziej precyzyjnym, jest to wędzidełko podjęzykowe, łączące dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko pod dolną powierzchnią języka uniemożliwia poprawne wymawianie konkretnych głosek, a u niemowląt powoduje ogromne problemy ze ssaniem pokarmu, a także karmienie piersią przez matki. W następstwie zbyt krótkiego wędzidełka dochodzi do wad zgryzu, problemu z przełykaniem i ślinotok. 
  • wędzidełko wargi górnej łączy wewnętrzną stronę wargi górnej z dziąsłem szczęki pomiędzy górnymi jedynkami. To właśnie przez zbyt krótkie wędzidełko wargowe dochodzi do diastemy, czyli tak zwanej szpary między jedynkami. 
  • wędzidełko wargi dolnej łączy wewnętrzną stronę wargi dolnej z błoną śluzową żuchw. W przypadku przerostu może dojść do odsłonięcia szyjek zębowych, co może doprowadzić do wypadania zębów. Niestety może to utrudnić prawidłową higienę jamy ustnej, z powodu zbierania się resztek pożywienia. 
  • wędzidełka policzkowe znajdują się po obu stronach jamy ustnej i łączą one tkanki dziąsłowe z wewnętrzną stroną policzków. Niestety nieprawidłowy przyczep wędzidełek policzkowych może spowodować problemy przy założeniu protez.

Kiedy wskazane jest podcinanie języka u dzieci?

Podcinanie języka u dzieci konieczne jest, jeśli budowa któregokolwiek wędzidełka u naszej pociechy przysporzy nam jakichkolwiek wątpliwości. Warto wtedy udać się po poradę do logopedy lub laryngologa. To przede wszystkim logopeda musi dokonać oględzin wędzidełka i na tej podstawie będzie mógł postawić diagnozę, a także skieruje dziecko do innych specjalistów, w tym laryngologa. A co, jeśli wędzidełko okaże się zbyt krótkie? Oczywiście Istnieje kilka sposobów, by temu zaradzić. Podcinanie języka u dzieci jest dosyć łatwym zabiegiem, ale warto pamiętać, aby być rozważnym. Istnieją sposoby, które mogą zapobiec wizycie dziecka u lekarza.

Warto spróbować rozciągnąć wędzidełko ćwiczeniami artykulacyjnymi, które zalecają logopedzi. Na przykład wysuwanie języka z buzi lub kierowanie języka w stronę nosa lub brody. Czasami wykonywanie tych ćwiczeń przynosi pozytywne efekty. Jeśli jednak tak się nie stanie, należy zastanowić się nad podcięciem wędzidełka podjęzykowego. Niezwykle ważne jest, aby podcięcia wędzidełka nie wykonać w zbyt wczesnym okresie życia dziecka. Może to skutkować widocznością nie tylko zębów podczas uśmiechania się, ale także części dziąseł. Niestety nie wygląda to zbyt dobrze, a czasem nawet sztucznie.

Podcinanie języka u dzieci -przebieg zabiegu

Zabieg podcinania języka u dzieci i niemowląt jest bardzo prosty. i trwa dosyć krótko Polega on na przecięciu błony w poziomie, co ma umożliwić tkankom połączonym przez wędzidełko na większą ruchomość. Do nacięcia używa się skalpela, nożyczek chirurgicznych lub lasera. Laserowe podcięcie wędzidełka jest ostatnio bardzo popularne, ze względu na małe krwawienie i szybsze gojenie się rany. Samym zabiegiem przywrócenia lub nadania prawidłowej budowy wędzidełka u pacjenta zajmuje się stomatolog, laryngolog lub chirurg. Podczas zabiegu pacjent jest znieczulony miejscowo, ale możliwe jest także zastosowanie sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, co zdecydowanie bardzo polecane jest szczególnie u dzieci. Ważne jest, aby do takiego zabiegu nie dochodziło u osób które mają problemy z krzepliwością krwi. Ponadto u osób, które przechodzą infekcje dróg oddechowych lub mają uczulenie na leki znieczulające, należy zachować szczególna ostrożność i wręcz zaniechać zabiegu.

Zabieg podcięcia wędzidełka nie jest drogi. Cena za wykonanie zabiegu wynosi około kilkuset złotych, w zależności od miasta. Zdecydowanie należy pozbyć się ograniczającego fałdu, gdyż będzie miał on duży wpływ na ruchliwość języka, a to będzie powodować wady wymowy. Niestety bez korekty, przeprowadzonej w odpowiednim czasie, dziecko będzie miało problem z wymawianiem spółgłosek takich jak „sz”, „cz”. Oczywiście warto pamiętać, że sam zabieg nie zlikwiduje problemów, Ważne jest, aby po samym zabiegu nastąpiła rehabilitacja w gabinecie logopedy. Dobrze, jest więc dokonać zabiegu podcięcia wędzidełka języka, ponieważ dziecko będzie miało ułatwioną naukę wymowy oraz czytania.