Czy trzeba usuwać zęby mądrości

Czy trzeba usuwać zęby mądrości

22 września 2022 Wyłączono przez 314-dev

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba usuwać zęby mądrości. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Najlepiej udać się do stomatologa, który określi, czy jest do wymagane. Warto zaznaczyć, że ósemki, które zwane są zębami mądrości, nie wyrastają u każdego człowieka. Jednakże dalej wiele osób je ma. Jeżeli jednak się już pojawią, ludzie często zastanawiają się, czy trzeba usuwać zęby mądrości.

Czy usuwać zdrowe ósemki?

Sporo osób nie wie, czy trzeba usuwać zęby mądrości. Wiele zależy od opinii stomatologa. Jednakże z całą pewnością nie jest zalecane usuwanie zębów mądrości prewencyjnie. Jak się okazuje, osoby, które zdecydowały się na ekstrakcję ósemek, dość często borykają się z bólem głowy oraz twarzy. Ponadto w przypadku, gdy ząb jest zdrowy, nie ma sensu usuwać go. Dlatego usuwanie ósemek jest zalecane w nieco innych przypadkach. Trzeba wiedzieć o tym, że ósemki to zęby, których wyrastanie powoli zanika w rozwoju filogenetycznym człowieka. Powodem takiego zjawiska jest ewolucja oraz zmiany w nawykach żywieniowych ludzi.

Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Oczywiste jest to, że współczesne ósemki nie pełnią żadnej istotnej funkcji w ludzkim uzębieniu, jednakże dalej pojawia się pytanie, czy trzeba usuwać zęby mądrości. Warto przede wszystkim zaufać ekspertom. Wskazują oni, iż w przypadku, kiedy pojawienie się ósemek nie jest dla pacjenta w żaden sposób kłopotliwe, absolutnie nie jest wskazana ekstrakcja tych zębów. Jednakże pojawiają się sytuacje, gdy jest to wymagane. Mowa tutaj przede wszystkim o niemieszczących się w łuku zębowych ósemkach, które naciskają na inne zęby.

Do tego trzeba doliczyć ósemki, które występują jako tak zwane zęby zatrzymane. Ponadto zaleca się ekstrakcję ósemek objętych próchnicą. Co istotne, u pewnych ludzi już sam proces wyrzynania się ósemek powoduje silne dolegliwości bólowe, a dodatkowo prowadzi do poważniejszych problemów ze zgryzem. Jest to spowodowane tym, iż szczęka obecnego człowieka jest sporo mniejsza w porównaniu z rozmiarem szczęki naszych przodków, o czym nie każdy pamięta. Pojawiają się też takie sytuacje, iż zęby mądrości przeważnie się w szczęce nie mieszą i naciskają na inne zęby. W ten sposób pojawia się stłoczenie uzębienia oraz przesunięcie zębów. W takim przypadku zalecana jest ekstrakcja ósemek. Najlepiej przeprowadzić ją w renomowanej klinice stomatologicznej.

Kiedy nie usuwać ósemki?

Sporo osób nie wie, czy trzeba usuwać zęby mądrości. Najważniejsze jest udanie się do stomatologa, który zaleci odpowiednie działanie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy ósemka wyszła z dziąsła w całości i jest zdrowa, nie jest zalecana jej ekstrakcja. Jeżeli zęby mądrości nie są objęte próchnicą i nie sprawiają problemów w czasie życia codziennego, nie trzeba ich usuwać. Bardzo istotne jest jednak to, żeby w czasie czyszczenia zębów nie zapominać o ósemce na końcu szczęki. Niestety wiele osób popełnia ten błąd, który prowadzi najczęściej do pojawienia się próchnicy. Dlatego bardzo istotna jest dokładna higiena jamy ustnej.