Jaka szczoteczka dla dziecka soniczna czy elektryczna?

Jaka szczoteczka dla dziecka soniczna czy elektryczna?

27 września 2023 Wyłączono przez 314-dev

Jaką szczoteczkę powinno mieć nasze dziecko? Czy od razu warto postawić na model z obracaną końcówką? A może skuteczniejszym rozwiązaniem będzie szczoteczka soniczna? W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Szczoteczka soniczna dla dziecka – jak wybrać najlepszą?

Zanim przejdziemy do pytania, jaka szczoteczka dla dziecka soniczna czy elektryczna będzie dla dziecka najlepsza, zastanówmy się, czym powinien charakteryzować się model zaprojektowany z myślą o potrzebach maluszka. Po pierwsze, sama szczoteczka nie powinna być zbyt długa. Zaleca się, aby jej maksymalna długość nie przekraczała 15 – 17 cm. Dużo zależy tu od wieku dziecka. Maluchowi łatwiej będzie się posługiwać nieco mniejszym sprzętem, który zapewni mu maksimum komfortu w trakcie czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Druga kwestia to rozmiar samej główki szczoteczki. Nie powinna być ona większa niż szerokość dwóch leżących obok siebie zębów. Dzięki temu mamy pewność, że maluch dotrze z nią w dowolne miejsce i usunie wszystkie zanieczyszczenia.

Szczoteczka soniczna, jako pierwsza szczoteczka dziecka?

Czy warto polecić szczoteczkę soniczną dzieciom w wieku np. do trzech lat? Teoretycznie tak, ale w praktyce korzystanie z niej może być dużym problemem. U dzieci starszych jest ona jak najbardziej wskazana. Jeśli zatem zadajemy sobie pytanie jaka szczoteczka dla dziecka soniczna czy elektryczna, to odpowiedź jest jednoznaczna – soniczna. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że jej sposób działania jest odpowiedni dla delikatnych dziąseł dziecka. Po drugie, sposób użycia szczoteczek sonicznych jest znacznie skuteczniejszy niż w przypadku pozostałych urządzeń elektrycznych tego typu, a już na pewno szczoteczek manualnych. Nie można bowiem zapominać, że sposób użycia szczotek sonicznych znacznie różni się od tego, jak używamy ich obrotowych (elektrycznych) odpowiedników. Poza tym pamiętajmy, że charakteryzuje się ona zupełnie inną techniką pracy, przez co polecana jest ona zwłaszcza nieco starszym dzieciakom (i ich rodzicom rzecz jasna).

Jak prawidłowo myć zęby dziecka szczoteczką soniczną?

Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie jaka szczoteczka dla dziecka soniczna czy elektryczna będzie najlepsza, to skupmy się teraz na sposobie jej działania. Każda szczoteczka soniczna wytwarza drgania o odpowiedniej częstotliwości (nawet kilkadziesiąt kHz), co oznacza szybsze rozbijanie zanieczyszczeń. Szczoteczkę należy przyłożyć do określonego zęba i precyzyjnie czyścić nią każdy z nich. Dzięki temu mamy pewność, że każda z ćwiartek uzębienia jest dokładnie oczyszczona. Oczywiście szczoteczki soniczne stosujemy wraz z tradycyjną pastą. To dzięki drganiom jest ona wprowadzana w ruch, który powoduje szybsze rozbicie struktury zanieczyszczeń. I właśnie dlatego maluch powinien dysponować szczoteczką soniczną.

Jak widać, wybór właściwej szczoteczki często rodzi wiele pytań. Warto na nie odpowiadać, aby mieć pełną świadomość co do skuteczności urządzenia w konkretnych fazach życia dziecka.