Dłutowanie zatrzymanych ósemek

Dłutowanie zatrzymanych ósemek

4 maja 2022 Wyłączono przez 314-dev

Ósme zęby, zwane potocznie zębami mądrości, mogą sprawiać wiele problemów. Nawet u osób, które należycie dbają o higienę jamy ustnej, może dojść do zatrzymania ósemek. Dzieje się tak wtedy, gdy prawidłowo wykształcony ząb nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła, czyli utknął w kości szczęki. Jeśli towarzyszy temu ból lub stan zapalny, ósemki trzeba usunąć chirurgicznie, czyli przeprowadzić dłutowanie zatrzymanych ósemek. O zabiegu szczegółowo przeczytasz poniżej.

Dłutowanie ósemki – sprawdź, na czym polega ten zabieg

Zabieg dłutowania zęba mądrości rozpoczyna się od wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu chirurg stomatolog widzi, jak zbudowany jest ząb, a zwłaszcza jego korzenie. Może też zaplanować przebieg zabiegu. Potem pacjent jest znieczulany miejscowo – sposób znieczulenia dobierany jest indywidualnie. Dzięki temu zabieg jest dla niego bezbolesny, choć może powodować stres i dyskomfort.

Pierwszym etapem dłutowania jest nacięcie dziąsła i jego odsłonięcie. Potem przy pomocy wierteł chirurgicznych stomatolog usuwa ząb. Najczęściej nie może wydobyć go z dziąsła w całości. Dłutowanie zatrzymanych ósemek odbywa się więc po fragmencie. Ostatnią fazą dłutowania jest założenie szwów.

Po około 7 – 10 dniach pacjent przychodzi na kontrolę i szwy są zdejmowane. Stomatolog ocenia stopień zagojenia się rany. Jeśli leczenie pozabiegowe przebiega bez komplikacji, kolejne wizyty nie są konieczne.

Kiedy dłutowanie ósemek jest konieczne?

Dłutowanie ósemek jest konieczne nie tylko wtedy, gdy doszło do zatrzymania zęba. Przeprowadza się je także, gdy ósme zęby wyrosły krzywo lub w bok i negatywnie wpływają na położenie pozostałych zębów na szczęce. U niektórych pacjentów szczęka jest zbyt wąska i po pojawieniu się ósemek zęby ścieśniają się. Wtedy również trzeba je usunąć.

Zabieg przeprowadza się też, gdy na zębach znajduje się zaawansowana próchnica. W takim wypadku bardzo możliwe jest, że nie uda się usunąć zęba w całości tradycyjnymi metodami, więc lepiej od razu przeprowadzić ekstrakcję chirurgiczną.

Metodę dłutowania wykorzystuje się poza tym, gdy do usunięcia został sam korzeń.

Jednym ze wskazań do chirurgicznego usunięcia ósemek jest również profilaktyka ortodontyczna. Ortodonci zalecają przeprowadzenie pacjentom germektomii, czyli usunięcia zawiązki zęba mądrości, aby zapobiec późniejszemu stłoczeniu zębów.

Możliwe powikłania po zabiegu dłutowania ósemek

Dłutowanie zatrzymanych ósemek może powodować wiele powikłań. Najczęstszymi są ból oraz opuchlizna w okolicy miejsca zabiegu. Zwykle ustępują po kilku dniach, ale zdarza się, że pacjenci otrzymują silne środki przeciwbólowe wydawane na receptę.

Po usunięciu ósemki może zostać naruszony nerw zębodołowy. To z kolei powoduje mrowienie i zaburzenia czucia w okolicy żuchwy. Rana może się wtedy źle goić, więc wszystkie objawy trzeba zgłosić dentyście.

Rzadkim powikłaniem jest wystąpienie suchego zębodołu. To sytuacja, w której nie pojawi się skrzep albo pacjenci go uszkodzą. Objawia się pulsującym bólem, który promieniuje na całą twarz. Czasem towarzyszy mu nieprzyjemny zapach z ust i zaburzenia smaku.