Wypadanie mleczakow

Wypadanie mleczakow

27 czerwca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Ważnym momentem zarówno dla dzieci, jak i rodziców jest wypadanie mleczakow. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy wypadają zęby mleczne, a także podpowiemy jak się do tego przygotować.

Czemu zęby mleczne wypadają?

Należy pamiętać, że zawiązki zębów stałych znajdują się pod zębami mlecznymi. Korzenie mleczaków są bardzo płytkie, a zawiązki zaczynają stopniowo na nie naciskać. W końcu korzenie mleczaków się poddają i zanikają. Efekt jest taki, że mleczak zaczyna się chwiać i w końcu ustępuje miejsca wersji stałej. Warto dodać, że rozrost szczęki dziecka także ma wpływ na wypadanie zębów mlecznych. Dzieci również powinny uczęszczać na wizyty kontrolne u stomatologa. Na taką wizytę warto się wybrać przynajmniej raz na pół roku. Chodzi przede wszystkim o to, żeby sprawdzić, czy wszystkie zęby rosną prawidłowo. Z reguły około 6 roku życia zaczynają wypadać pierwsze mleczaki. Należy pamiętać, że nie jest to reguła, ponieważ od wielu czynników zależy czas wypadania zębów mlecznych. Te czynniki to między innymi płeć dziecka, dieta oraz genetyka. Jeśli pierwsze ząbki wyrosły szybciej to można przypuszczać, że też szybciej wypadną. Stan mleczaków u dzieci również jest bardzo istotny. Zęby, które są osłabione na skutek próchnicy z pewnością wypadną szybciej od zębów zdrowych.

Kiedy zaczynają wypadać mleczaki?

U dziewczynek wypadanie mleczaków następuje szybciej niż u chłopców. Należy pamiętać, że stopniowe jest wypadanie zębów mlecznych. Gdybyśmy tracili je wszystkie na raz to wtedy niemożliwe byłoby normalne funkcjonowanie i spożywanie posiłków. Z reguły mleczaki wypadają dokładnie w tej samej kolejności, w której zaczęły się wyrzynać. Od utraty dolnych jedynek rozpoczyna się proces wymiany uzębienia na stałe. Dzieje się to przeważnie w 6-7 roku życia. Dolne dwójki wypadają około 7-8 roku, a kły dolne w 9-12 roku życia. Później przychodzi pora na trzonowce, których pozbywamy się około 12 roku życia. Samo wypadanie zębów nie jest niczym przyjemnym. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że szóstki i siódemki nie mają swojego pierwowzoru mlecznego. Są to zęby, które od razu pojawiają się jako stałe, a do tego zlokalizowane są na końcu łuku zębowego.

Jaka jest kolejność wypadania zębów mlecznych?

Niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja zębów mlecznych. Ma to bezpośredni wpływ na stan zębów stałych, które zaczną się wyrzynać później. Dopiero w wieku dorosłym pojawiają się zęby mądrości, czyli tak zwane ósemki. Wypadanie mleczakow nie jest na szczęście tak problematycznej jak ząbkowanie. Najpopularniejsze objawy to przede wszystkim rozchwianie zęba oraz jego zwiększona ruchomość. Krwawienie oraz niewielki ból może towarzyszyć samemu wypadaniu mleczaków. Czasami trzeba pomóc w wypadnięciu ząbkowi. Czasami mleczak może być rozchwiany, ale tkwi na swoim miejscu i niewiele można z nim zrobić. Trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ dziecko może się zadławić takim zębem. Dlatego niechcianego ząbka należy się pozbyć samemu lub z pomocą stomatologa. Do wady zgryzu lub krzywizny zębów stałych może doprowadzić tak zwane podwójne uzębienie, które wyrasta obok stałego uzębienia. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak przebiega wypadanie mleczakow.