Kiedy znieczulenie zęba nie działa?

Kiedy znieczulenie zęba nie działa?

14 czerwca 2023 Wyłączono przez 314-dev

Strach przed wizytą u stomatologa jest dosyć powszechny. Osoby, które go odczuwają, często rezygnują z wizyty lub odsuwają ją w czasie, co tylko pogarsza ich stan. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie znieczulenia. Kiedy znieczulenie zęba nie działa i czy są to częste przypadki?

Kiedy nie działa znieczulenie u dentysty?

Wybierając lekarza, u którego chcemy się leczyć, warto zasięgnąć opinii o jego pracy. W obecnych czasach nie jest to trudne. Można sprawdzić opinie w Internecie. Dotyczy to również lekarza stomatologa.

Wiele osób odczuwa strach przed wizytą u dentysty. Przerażający jest ból. Warto pamiętać, że wizyta u dentysty może odbywać się w komfortowych warunkach. Zależy to jednak od umiejętności lekarza.

Znieczulenie miejscowe to lekarstwo na każdy ból. Kiedy znieczulenie zęba u dentysty nie działa może okazać się, że jest to spowodowane podaniem złej dawki znieczulenia lub umieszczenia go zbyt daleko od źródła problemu. Doświadczony lekarz nie pozwoli sobie na taki błąd.

Kolejną przyczyną, która powoduje, że znieczulenie miejscowe może nie zadziałać tak jak spodziewa się lekarz, jest stan zapalny miazgi oraz tkanek okołowierzchołkowych. Należy pamiętać, że środki znieczulające działają wyłącznie w środowisku, gdzie pH wynosi 7,6. Stan zapalny powoduje, że obniża się ono do pH 5.

Środki znieczulające nie zadziałają, gdy organizm jest zakwaszony. Będzie to występowało u osób, które nadużywają narkotyków lub alkoholu. Również źle wpływa na działanie znieczulenia miejscowego przyjmowanie leków przeciwbólowych o działaniu rozkurczowym.

Czy znieczulenie miejscowe może nie zadziałać?

Nie zawsze jest tak, że znieczulenie miejscowe zadziała tak, jak spodziewał się tego lekarz. Kiedy znieczulenie zęba nie działa, koniecznie trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu.

Jednym z najczęstszych problemów jest zakwaszenie organizmu. Może ono wystąpić wskutek powstania stanu zapalnego, ale nie tylko. Często zdarza się, że zażywanie leków wiąże się z brakiem reakcji na znieczulenie.

Kiedy znieczulenie zęba nie działa, w reakcję ze środkiem znieczulającym mogą wchodzić leki nasercowe, uspokajające czy psychotropowe. Dlatego tak ważne jest, by poinformować lekarza o chorobach, na które cierpi pacjent. Lekarz musi wiedzieć o schorzeniach dotyczących układu krążenia, cukrzycy, astmie, alergii czy chorobie nowotworowej.

Strach przed dentystą i problemy ze znieczuleniem

Wizyty w gabinecie stomatologicznym już od dawna nie wiążą się z bólem. Skutecznie radzi sobie z tym znieczulenie. Co jednak mają zrobić osoby, które źle reagują na środki znieczulające?

Jednym z ciekawszych i skuteczniejszych sposobów jest sedacja. Jest to znieczulenie farmakologiczne, które może zostać podane poprzez drogi oddechowe lub dożylnie. Pacjent, po takim znieczuleniu, jest w stanie reagować na polecenia lekarza. Może również mówić. Zaletą tej metody jest to, że czuje się całkowicie zrelaksowany. Nie odczuwa strachu. Dzięki temu wizyty w gabinecie będą stawały się coraz przyjemniejsze. Jest to najprostsza droga, by pokonać dentofobię, która występuje u wielu osób.