Ubytki szkliwa na zębach

Ubytki szkliwa na zębach

22 lutego 2022 Wyłączono przez 314-dev

Piękny uśmiech to niewątpliwie wizytówka każdego człowieka, świadcząca o jego pozycji, statucie społecznym i zdrowiu. Osoby o zadbanych zębach łatwiej osiągają sukces życiowy, ponieważ są postrzegane jako atrakcyjne, przebojowe i uporządkowane. Dzisiaj przykłada się dużo uwagi do stanu jamy ustnej i nawet małe dzieci zapoznawane są profilaktyką. Wszyscy wiedzą, jak uniknąć próchnicy, ale są jeszcze tematy, którym poświęca się mniej czasu, jak. np. ubytki szkliwa na zębach.

Czym są ubytki szkliwa na zębach?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy zrozumieć, czym jest szkliwo. Jest to tkanka pokrywająca zębinę, zbudowana głównie z kryształków dwuhydroksyapatytu, dających niezwykłą twardość, wytrzymałość i połysk. Jej zbita struktura blokuje bakteriom dostęp do wnętrza, chroniąc w ten sposób przed próchnicą. Działanie niektórych substancji zawartych w żywności prowadzi do rozbicia i pęknięć tej warstwy.

Czemu odpada szkliwo zębowe?

O szkliwo należy dbać. Jednak czasami, a zwłaszcza z wiekiem pojawiają się problemy z jego ubytkami. Wbrew pozorom najbardziej narażone na nie są osoby prowadzące zdrowy tryb życia i starające się racjonalnie odżywiać, wprowadzając do diety mnóstwo obfitych w kwasy owoców i warzyw, z sosami na bazie octu. Częsty długotrwały kontakt z takim pokarmem może zmiękczać i rozpuszczać ochronną powłokę zęba. Problemy ze szkliwem idą w parze z innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Skarżą się na nie osoby z chorym żołądkiem, refluksem i nadkwaśnością, ale także z zaburzeniami wydzielania śliny. Do erozji tkanki może dojść na skutek zażywania, niektórych farmaceutyków zawierających w swoim składzie kwas acetylosalicylowy lub żelazo. Czasami skutki nieprawidłowego tryby życia widoczne są na zębach. Pojawiają się one u ludzi mających skłonność do nadużywania alkoholu, zwłaszcza wina oraz gazowanych napojów. Mogą być także efektem częstych wymiotów, co dotyczy pacjentów cierpiących na anoreksję lub bulimię.

Jak leczyć ubytki szkliwa?

Aby nie powstawały ubytki szkliwa na zębach należy przede wszystkim ograniczyć ich kontakt z bogatymi w kwasy pokarmami i napojami. Wiadomo, że należy w tym zachować umiar, ponieważ całkowita rezygnacja spowodowałaby nieodwracalne problemy zdrowotne, związane z niedoborem witamin i składników mineralnych. Można jednak zapobiegać poprzez płukanie zębów wodą po posiłku lub spożywanie bezcukrowych gum do żucia, które pobudzają pracę ślinianek i oczyszczają. Nie wskazane jest mycie zębów bezpośrednio po jedzeniu, gdyż wtedy są one najbardziej wrażliwe na uszkodzenia. Należy odczekać 20-30 minut.

Aby chronić szkliwo przed szkodliwym działaniem niektórych leków, zaleca się podawanie ich przez rureczkę. W ten sposób często suplementuje się niedobory żelaza u dzieci.
Wspaniałym uzupełnieniem profilaktyki zdrowych zębów są specjalne pasty, płyny do płukania jamy ustnej, które potrafią uzupełnić wczesne uszkodzenia. Są one dostępne w aptekach oraz specjalistycznych sklepach.

Czy da się odbudować szkliwo?

Niestety raz utracona powłoka ochronna zęba jest niemożliwa do odbudowania w sposób naturalny. Jedynym rozwiązaniem okazuje się być wizyta u stomatologa i zastosowanie sztucznych wypełniaczy w postaci specjalnych żeli, pianek i lakierów fluorkowych. Bardzo popularne i skuteczne jest również użycie sztucznego szkliwa, czyli żywicy kompozytowej.

O higienie jamy ustnej należy pamiętać od najmłodszych lat, ponieważ konsekwencje zaniedbań są widoczne przez całe życie. O ile zęba zakażonego próchnicą można skutecznie leczyć, tak utrata szkliwa jest nieodwracalna.