Dlaczego ruszają mi się stałe zęby?

Dlaczego ruszają mi się stałe zęby?

4 marca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Bardzo często zdarza się, że wiele osób ma duży problem z ruszającymi się zębami. Nie powinniśmy zapominać o tym, że może to być bardzo niebezpieczne zwłaszcza w przypadku, gdy są to zęby stałe. To oczywiste, że małym dzieciom tak zwane zęby mleczne wypadają i się ruszają chwilę przed tym, jednak jeżeli mamy już wszystkie stałe, powinno to nas zaniepokoić. Warto w tym przypadku jak najszybciej odwiedzić stomatologa.

Ruszające się zęby – przyczyny

Należy pamiętać, że tak naprawdę przyczyn ruszających się zębów może być bardzo dużo. W tym przypadku musimy udać się do dentysty, aby lekarz dokładnie nas zbadał i określił, co się dzieje w naszej jamie ustnej. Bardzo popularną przyczyną ruszających się zębów może być między innymi parodontoza. W takich przypadkach bardzo często pacjenci nie dbają o higienę swojej jamy ustnej i tym samym pojawiają się stany zapalne dziąseł. W efekcie tego zęby się chwieją i mogą nawet wypadać. Tutaj wiele osób na własne życzenie doprowadziło do takiego stanu rzeczy, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że tak naprawdę możemy mieć także problem z ruszającymi się zębami nawet, gdy systematycznie przestrzegamy zasad higieny jamy ustnej.

Mowa tu między innymi o różnego rodzaju torbielach, które mogą pojawiać się pod dziąsłem. Takie zmiany w naszej jamie ustnej mogą się pojawić nawet w przypadku, gdy mamy problem z zatokami przynosowymi i niestety jest to długotrwający stan zapalny. Zęby w takich sytuacjach również mogą się ruszać. Kolejnym powodem może być między innymi bruksizm. Nie powinniśmy zapominać o tym, że stresujące sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, także mogą negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Wówczas nocą mocno zgrzytamy zębami, co może prowadzić do ich obruszania. Wiele osób ma pewno często zastanawia się, dlaczego ruszają mi się stałe zęby, jednak niezależnie od naszych podejrzeń, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Ruszające się zęby – jak leczyć?

Na pewno jeżeli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego ruszają mi się stałe zęby i jaka jest tego przyczyna, powinniśmy jak najszybciej umówić wizytę u odpowiedniego specjalisty. W tym przypadku leczenie również będzie uzależnione od tego, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Bardzo często może być przeprowadzone między innymi leczenie kanałowe, a nawet dentyści w poważnych sytuacjach zalecają stworzenie specjalnych koronek lub też mostów na zęby, aby je unieruchomić. Możemy także zakupić szynę relaksacyjną, jeżeli mamy bardzo duży problem ze zgrzytaniem zębami.

Jak wzmocnić ruszające się zęby

Jeżeli nie wiemy dlaczego ruszają mi się stałe zęby, warto zgłębić ten temat w gabinecie specjalistycznym, ponieważ czasem pomimo systematycznego leczenia nie mamy żadnych efektów. Warto przede wszystkim udać się do odpowiedniego specjalisty, który wyeliminuje stresujące sytuacje z naszego życia, aby mięśnie naszej twarzy nie były tak zaciśnięte. W ten sposób na pewno nie będziemy zgrzytać zębami, a one przestaną się ruszać. Kolejno możemy jak już wcześniej wspomniano zdecydować się na wzmocnienie w postaci specjalnych implantów.