Jak zlikwidować diastemę?
15 marca 2022Mawia się, że uśmiech to nasza wizytówka, ponieważ stan uzębienia w pewnym stopniu reflektuje, jak o siebie dbamy. Dlatego posiadanie śnieżnobiałego uśmiechu i prostych zębów jest niewątpliwym plusem w wielu sytuacjach życiowych, choć nie zawsze zależy to jedynie od higieny.
Diastema – co to?
Diastema to naturalna przerwa między zębami, a konkretnie górnymi jedynkami, która o ile jest niewielka, to stanowi problem jedynie problem natury estetycznej, a gdy jest większa, to staje się problemem stomatologicznym, który wymaga leczenia.
Drobna przerwa między górnymi jedynkami nie zawsze jest wadą, ponieważ niektórym osobom dodaje uroku i wyjątkowości uśmiechu. Jednak znacznie częściej, szczególnie w przypadku młodych osób, które zderzają się z ciągłą oceną rówieśników, jest ogromnym problemem, który odbiera im pewności siebie.
Dlatego wiele młodych osób zastanawia się jak zlikwidować diastemę i znajduje rozwiązanie w noszeniu aparatu ortodontycznego, co niestety równie często odbiera pewność siebie. Innym rozwiązaniem jest noszenie nakładek, jednak są one mniej dostępne, a prywatnie bywają droższe.
Tak więc choć diastema mniejsza niż 2 mm jest traktowana jedynie jako defekt kosmetyczny, to i tak potrafi przysporzyć wiele problemów szczególnie w młodym wieku. Jeśli jednak jest większa niż 2 mm, to należy ją leczyć stomatologiczne, ponieważ może spowodować powikłania, takie jak: wada mowy, zgryzu czy chorobę przyzębia.
Typy diastemy
Charakterystyczna przerwa między górnymi jedynkami, diastema, ma trzy podstawowe rodzaje:
- zbieżna, gdy korzenie są oddalone, a końcówki kierują się ku sobie
- rozbieżna, gdy korzenie są zbliżone, a końcówki kierują się w przeciwne strony
- równoległa, gdy siekacze są rozsunięte w pozycji równoległej do siebie
Przypadłość dzielimy również z uwagi na typy powstawania, wyróżniając diastemę: prawdziwą, rzekomą oraz fizjologiczną.
Prawdziwa ma związek z przerostem wędzidełka górnej wargi. Rzekoma powstaje, gdy brakuje któregoś z zębów, lub np. siekacze są za małe. Fizjologiczna występuje u dzieci do 9 roku życia i zwykle zamyka się samoistnie, gdy wypadną mleczne zęby i wyrosną stałe siekacze.
Diastema – jak się jej pozbyć?
Jeśli okaże się, że nasza diastema jest większa niż 2 mm, a więc mogą z niej wynikać pewne powikłania, to należy ją leczyć w gabinecie stomatologicznym. Jak zlikwidować diastemę?
Jeśli mamy do czynienia z diastemą prawdziwą to zwykle pierwszym krokiem jest zabieg podcięcia wędzidełka górnej wargi i obserwowanie zmian ułożenia zębów, które zwykle ulega nieznacznej poprawie, choć do całościowego wyeliminowania wolnych przestrzeni należy dodatkowo nosić aparat ortodontyczny.
W przypadku diastemy rzekomej najczęstszym leczeniem jest założenie stałego aparatu ortodontycznego. Jednak co, jeśli chcemy uniknąć noszenia aparatu, który szczególnie u młodszych dzieci, może być problemem – jak zlikwidować diastemę bez aparatu, czy jest to możliwe?
Dwie najpopularniejsze metody to licówki, czyli cienkie porcelanowe płytki zakładane na wcześniej oszlifowane zęby lub bonding, czyli wypełnianie wolnej przestrzeni z wykorzystaniem kompozytu.