Most adhezyjny – co to jest?

Most adhezyjny – co to jest?

8 maja 2022 Wyłączono przez 314-dev

Mosty adhezyjne to rodzaj protetycznego uzupełnienia uzębienia, które pozwala na osiągnięcie bardzo szybkiego efektu. Dzięki nim można w ciągu jednej wizyty upewnić się, że luka w uzębieniu nie będzie już widoczna. To rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem także ze względu na przystępną cenę. To dzięki niej łatwo jest podjąć decyzję o wstawieniu tego rodzaju połączenia. Most adhezyjny co to jest? Co trzeba o nim wiedzieć? Jak wygląda zabieg jego wstawienia?

Co to jest most adhezyjny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: most adhezyjny co to jest? Odpowiedź na nie jest dość prosta. Jest to rodzaj tymczasowego uzupełnienia uzębienia, które cieszy się sporą popularnością. Most adhezyjny osadza się na zdrowych zębach, które sąsiadują z luką, a następnie opiera się na nim sztuczne uzębienie, które zastępuje to utracone. W ten sposób można uzyskać w bardzo krótkim czasie zadowalający efekt. Polega on na tym, że uśmiech wygląda estetycznie, a pacjent ma komfort podczas żucia i mówienia. Oczywiście ma to też ogromne znaczenie ze względów psychologicznych. To żadna tajemnica, że braki w uzębieniu mogą mieć wpływ na samopoczucie. Bardzo często wiążą się one z obniżeniem pewności siebie i pojawieniem się niechęci do publicznego zabierania głosu.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Jeśli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie o most adhezyjny co to jest, możemy porozmawiać o tym jak wygląda samo leczenie. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wstawienie mostu adhezyjnego jest bezbolesne i małoinwazyjne. Wyjątkową cechą tej metody jest brak konieczności szlifowania powierzchni zdrowych zębów sąsiadujących z luką. To oznacza, że nie ma ryzyka ich uszkodzenia czy podrażnienia dziąseł. Most przykleja się do powierzchni zęba przy pomocy specjalnych żywic, które stomatolog może później usunąć. Warto też zaznaczyć, że to ogromna zaleta z racji tego, że most jest rozwiązaniem tymczasowym. Trzeba się więc liczyć z tym, że przyjdzie moment, w którym konieczne będzie jego usunięcie i zastąpienie nowym albo wstawienie zupełnie innego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Warto wiedzieć, że most adhezyjny można wykonać na tej samej wizycie, co ekstrakcję zęba. Nie ma potrzeby czekać na wygojenie dziąsła, co skraca czas leczenia. Zwykle zabieg trwa około 1,5 godziny.

Most adhezyjny – trwałość – sprawdź, jak długo możesz go używać

Most adhezyjny z założenia jest rozwiązaniem tymczasowym. W zależności o materiałów, z których go wykonano, może on być używany od 3 do 6 miesięcy lub od 6 do 8. Po tym czasie konieczne jest jego usunięcie i zdecydowanie się na stałe rozwiązanie protetyczne albo ponowne wstawienie nowego mostu. Taka trwałość wynika głównie z faktu, że mosty adhezyjne najczęściej wykonywane są z włókna szklanego lub kompozytu. Są to materiały dość delikatne, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Nie nadają się one dla osób, które cierpią na bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami. Most adhezyjny można też łatwo uszkodzić np. podczas uprawiania sportu.