Stomatologia – mosty adhezyjne

Stomatologia – mosty adhezyjne

11 maja 2022 Wyłączono przez 314-dev

Drogi do osiągnięcia pięknego uśmiechu są różne. Nie ma wątpliwości, że szczególnie dużo problemów może wystąpić w przypadku, gdy zęby nie nadają się do wyleczenia, a jedyne co można zrobić to je usunąć. To dość problematyczna sytuacja, która ma miejsce bardzo często. W takim wypadku konieczne jest korzystanie z rozwiązań, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu oraz poprawić jakość życia pacjenta, który nie będzie musiał wstydzić się swojego uśmiechu, ale też będzie cieszył się wyższym komfortem życia. Stomatologia mosty adhezyjne — czym są i kiedy się je stosuje?

Most adhezyjny

Most adhezyjny to rodzaj tymczasowego uzupełnienia protetycznego. Używa się je np. po wszczepieniu implantów zębowych aż do czasu wykonania ostatecznej odbudowy protetycznej. Do tego czasu most adhezyjny ma za zadanie wzmacniać wstawione implanty oraz tworzyć pomiędzy nimi połączenie. Stomatologia mosty adhezyjne w przeciwieństwie do innych tego typu rozwiązań nie wymagają szlifowania zębów sąsiadujących z luką. Do ich założenia używa się żywic i cementów, które skutecznie wiążą most z powierzchnią zęba.

Most adhezyjny — czy zakładać?

Bez wątpienia mosty adhezyjne w stomatologii są ciekawym rozwiązaniem. Przede wszystkim są relatywnie niedrogie. W porównaniu z tradycyjnymi mostami protetycznymi ich cena jest niska. Wynika to z tego, że są traktowane jako rozwiązanie tymczasowe i odwracalne. Wprawdzie pacjent nie może sam wyciągnąć mostu z jamy ustnej, jednak stomatolog bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem. Zwykle mosty adhezyjne są montowane na 6-8 miesięcy. Po tym czasie należy je wymienić na nowe albo zastąpić je rozwiązaniem na stałe. Z pewnością jednak warto z nich korzystać. Luki zębowe należy jak najszybciej zagospodarowywać. Pomijając estetykę uśmiechu, należy pamiętać, że brak zęba może być przyczyną pojawienia się wad zgryzu, których leczenie jest trudne, długotrwałe i kosztowne. Zęby sąsiadujące z luką mają tendencję do wychylania się, przesuwania i odsłaniania korzeni. Bezpieczniej jest więc zdecydować się na stomatologia mosty adhezyjne w przystępnej cenie i jak najszybciej zastąpić brakujące uzębienie. Dzięki temu można zyskać czas niezbędny do tego, by zdecydować się na podjęcie droższego leczenia oraz zebranie na nie środków.

Jakie są zalety mostów adhezyjnych?

Przede wszystkim mosty adhezyjne są relatywnie tanie. To oznacza, że więcej osób może sobie na nie pozwolić, niż na zwykłe mosty protetyczne. Oczywiście cena ma odbicie w trwałości tego rozwiązania. Na pewno jednak most adhezyjny zapewni pacjentowi wystarczająco dużo czasu, by mógł on zebrać środki na droższe implanty czy protezy. Mosty adhezyjne wykonuje się bez konieczności szlifowania powierzchni zębów. Dzięki temu ich założenie jest odwracalne i nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni zęba czy dziąseł. Kolejną kwestią jest zapobieganie wadą zgryzu powstałym na skutek braków w uzębieniu. Most zapobiegnie przesuwaniu się zębów sąsiadujących z luką i ochroni je przed przesuwaniem się w kierunku wolnego miejsca w łuku zębowym.