Czyszczenie języka u niemowlaka

Czyszczenie języka u niemowlaka

12 września 2022 Wyłączono przez 314-dev

Istnieje błędne przekonanie, że o zęby należy dbać wówczas, gdy pojawiają się zęby stałe. Jest to oczywiście nieprawidłowe podejście, a higienę jamy ustnej należy zacząć już u niemowląt, u których mogą rozwijać się różne dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie maluszka. Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u małego dziecka? Czy czyszczenie jezyka u niemowlaka powinno odbywać się regularnie?

Kiedy mycie jamy ustnej noworodka?

O jamę ustną należy zacząć dbać już od pierwszych dni życia. Przede wszystkim już po pierwszym karmieniu należy zacząć przemywać buzię. Taka czynność nie wymaga wielkich umiejętności i kupowania specjalnych preparatów. Wystarczy przygotować gazę i mieć przestudzoną wodę. Gazę nawija się na palec wskazujący lub na środkowy i delikatnie przemywa się niewielki obszar w buzi. Oczywiście na początku może to młodym rodzicom sprawiać trudność, jednak z biegiem czasu stanie się to rutynową czynnością i będzie zajmować chwilkę.

W tym czasie maluszek przyzwyczai się do tego i nie będzie to dla niego problem. Oczywiście wraz z biegiem czasu higiena jamy ustnej musi się zmieniać. Jeśli pojawiają się pierwsze ząbki, to należy je już zacząć przemywać. Można do tego użyć specjalnej nakładki na palec, która dodatkowo masuje dziąsła. W pierwszych miesiącach życia maluszek bardzo często ma nabrzmiałe dziąsła i cierpi z tego powodu. Taki masaż doskonale koi ból i wspomaga wyrzynanie się zębów. Takie zabiegi można rozpocząć mniej więcej w piątym miesiącu życia.

Jak czyścić język u niemowlaka?

Oprócz masowania dziąseł i płukania jamy ustnej należy zadbać także o język. Taki zabieg warto wykonywać po każdym posiłku, aby maluszek przyzwyczaił się do tego. Wówczas można zachować odpowiednią higienę i zadbać o to, aby w buzi niemowlaka nie rozwijały się bakterie i stany zapalne. Jak powinno wyglądać czyszczenie jezyka u niemowlaka?

Do tego celu przyda się specjalna szczoteczka lub nakładka jak do czyszczenia pierwszych zębów mlecznych. Należy oczywiście używać produktów do tego celu przystosowanych i certyfikowanych. Czyszczenie jezyka u niemowlaka powinno przebiegać delikatnie i najlepiej jest to robić po każdym posiłku. Jeśli rodzice nie mają czasu lub jest to dla nich kłopotliwe, to obowiązkowo należy wyczyścić język przynajmniej raz dziennie na wieczór.

Jak często myć jamę ustną niemowlaka?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może powodować powstawanie aft lub pleśniawek. Należy zatem przemywać jamę ustną przynajmniej raz dziennie. Specjaliści zalecają mycie i płukanie po każdym posiłku, co oczywiście byłoby najlepszym rozwiązaniem. Nie wolno zapomnieć oczywiście o czyszczeniu języka, na którym może pojawić się nalot w kolorze białym. Jeśli już do tego dojdzie, to nie powinno się go czyścić, bo może to być pleśniawka. Wówczas wymagane jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Pleśniawki najczęściej pojawiają się u niemowląt, u których zaniedbana jest higiena jamy ustnej. Również u dzieci po przyjmowaniu antybiotyków mogą pojawić się takie dolegliwości.