Aparat retencyjny – ile czasu?

Aparat retencyjny – ile czasu?

7 grudnia 2022 Wyłączono przez 314-dev

Leczeniu ortodontycznemu poddaje się w ostatnich latach coraz więcej osób. Nowoczesne metody leczenia pozwalają na uzyskanie pięknych i prostych zębów. Jest to oczywiście ważny efekt wizualny. Należy jednak pamiętać, że krzywy zgryz może być także przyczyną wielu dolegliwości i problemów. Przede wszystkim może dojść do przesunięcia zębów lub ich rozchwiania. Również ruchomość szczęki może zostać zaburzona, a w konsekwencji mogą wystąpić problemy z żuciem. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć już u małych dzieci.

Również dorosłe osoby mogą zdecydować się na aparat stały, który prostuje zęby. Wystarczy udać się do ortodonty, który przeprowadzi badania i wskaże najlepsze rozwiązanie. W większości przypadków niezbędne jest noszenie stałego aparatu ortodontycznego przez okres około dwóch lat. To jednak nie kończy terapii. Po zdjęciu aparatu pacjent musi jeszcze nosić aparat retencyjny ile czasu, to jest zależne od konkretnego przypadku. Co to jest aparat retencyjny? Czy w każdym przypadku jest niezbędne noszenie go po ściągnięciu stałego aparatu?

Kiedy i po co stosuje się retainer?

Retainer jest specjalnym aparatem, który zakłada się pacjentowi po ściągnięciu aparatu stałego. Wiele osób pewnie zada sobie pytanie – po co kolejny aparat, skoro zęby są już proste? Warto wyjaśnić, dlaczego jest to niezbędny etap. Mianowicie, aparat retencyjny ma za zadanie ustabilizować proste zęby. Przez wiele miesięcy były one tak naprawdę w ciągłym ruchu. Za pomocą drucików ortodonta delikatnie przesuwał poszczególne zęby do prawidłowej pozycji. Po pewnym czasie wszystkie zęby znalazły się już tam, gdzie powinny i wówczas nastąpiło ściągnięcie aparatu.

Jednak należy pamiętać, że zęby mają tendencję do cofania. U niektórych pacjentów takie zjawisko może występować nawet przez całe życie. W takich przypadkach konieczne jest noszenie retainera przez cały czas. Są to jednak rzadkie przypadki. Aparat retencyjny ile czasu powinien być standardowo noszony? Przyjmuje się, że jest to połowa czasu noszenia aparatu stałego. Na pewno nie wolno lekceważyć zaleceń ortodonty i jeśli twierdzi on, że retainer jest konieczny, to znaczy, że zęby mają tendencję do cofania i efekt prostych zębów może szybko zniknąć.

Czy aparat retencyjny prostuje zęby?

Aparat retencyjny ile czasu powinien być noszony, zależy od indywidualnych przypadków. Nie jest to aparat, który prostuje zęby, bo taką funkcję spełnia stały aparat. Jego zadaniem jest utrzymanie zębów w takiej prawidłowej pozycji. Wyróżnia się dwa rodzaje retainerów. Jeden jest stały, a drugi ruchomy. Stały aparat retencyjny ile czasu się nosi, zależne jest od długości leczenia. Jeśli wada zgryzu była poważna, to w takich wypadkach zalecany jest właśnie ten rodzaj retainera. Najczęściej jednak stosowany jest aparat ruchomy, który nosi się jedynie w nocy. Chyba że lekarz zaleci inaczej. Retainer ruchomy jest dużo mniej widoczny od aparatu stałego.

Składa się on z cienkich drucików, które nie przeszkadzają podczas codziennego funkcjonowania. Jeśli chodzi o aparat retencyjny stały, to jest to jeden drucik, który przykleja się do wewnętrznej strony zębów. W takim wypadku jest on niewidoczny i nie przeszkadza podczas spożywania posiłków. Należy jednak zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza. Bardzo ważne są także wizyty kontrolne, podczas których ortodonta ocenia, czy zęby są w dobrym ułożeniu i nic się nie dzieje złego. Na pewno retainer nie jest aparatem, który prostuje zęby. Służy on do ich stabilizacji i utrzymania w prawidłowej pozycji.

Jak długo należy nosić aparat retencyjny?

Aparat retencyjny ile czasu się nosi, zostało już opisane. Należy zawsze pamiętać, że każdy pacjent przed podjęciem leczenia jest dokładnie badany. Nie ma dwóch takich samych przypadków, a więc do każdego lekarz podchodzi indywidualnie. Tak samo sprawa wygląda z długością leczenia aparatem stałym i retainerem. U jednego pacjenta ten czas może wynieść dwa lata i 3 miesiące, a u innego 3 lata. Wszystko zależy także od wielkości wady. W niektórych przypadkach pacjentom są usuwane zęby, aby pozostałe mogły się prawidłowo ustawić. W takich przypadkach konieczne jest dłuższe leczenie, gdyż zęby potrzebują więcej czasu, aby się wyprostowały i ustabilizowały.

Aparat retencyjny nie przysparza pacjentom problemów podczas codziennego funkcjonowania. W przypadku ruchomego retainera najczęściej lekarz zaleca noszenie go w nocy, a w ciągu dnia nie ma takiej konieczności. Noszenie przez całą dobę oczywiście przyspiesza terapię i skraca czas, ale takie kwestie ustala się indywidualnie. Aparaty retencyjne są stosowane w leczeniu ortodontycznym już parę lat i od czego czasu pacjenci cieszą się pięknymi i prostymi zębami.

Niestety wcześniej, gdy takie rozwiązania nie były stosowane, to u wielu osób następowało cofnięcie efektów leczenia i zęby delikatnie się przekrzywiały lub całkowicie wracały do poprzedniej pozycji. Dzięki retainerowi taki proces już nie ma szansy powodzenia, gdyż aparat doskonale stabilizuje zęby i sprawia, że zakotwiczają się one w nowym miejscu na stałe.