Usuwanie kamienia nazębnego, kiedy można jeść?

Usuwanie kamienia nazębnego, kiedy można jeść?

12 kwietnia 2023 Wyłączono przez 314-dev

Nie ulega wątpliwości, że prawdziwą zmorą Polaków jest kamień na zębach. Warto jednak pamiętać, że usuwanie kamienia nazębnego to nie jest wcale skomplikowany i drogi zabieg. Najlepiej robić to regularnie i nie dopuścić do powstania parodontozy. Praktycznie u każdej dorosłej osoby konieczne jest czyszczenie zębów z kamienia. Dotyczy to zwłaszcza miłośników zielonej lub czarnej herbaty, kawoszy oraz palaczy tytoniu. To właśnie u tych ludzi kamień odkłada się najszybciej. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega usuwanie kamienia nazębnego kiedy można jeść po zabiegu.

Usuwanie kamienia nazębnego – kiedy można jeść po zabiegu

Zabieg polega na zlikwidowaniu zmineralizowanej i twardej płytki nazębnej z powierzchni zębów. Jest ona siedliskiem bakterii, dlatego stanowi naprawdę poważne zagrożenie chorobotwórcze. Nie wszyscy mają świadomość, że kamień nazębny nieusuwany regularnie powoduje stanu zapalne dziąseł, a także przyczynia się do rozwoju próchnicy oraz parodontozy. W skrajnych przypadkach ludzie z tego powodu tracą zęby, więc lepiej zachować szczególną ostrożność. Usuwanie kamienia to czysta profilaktyka, której w żadnym wypadku nie można zaniedbać. Oprócz kwestii zdrowotnych istotna jest również estetyka. Kamień na zębach nie tylko jest główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, ale również prezentuje się nie ładnie. Usuwanie kamienia nazębnego kiedy można jeść to jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Bezpośrednio po zabiegu lepiej nic nie jeść przez około 2-3 godziny.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u dentysty?

Według powszechnej opinii kamień nazębny powinien być usuwany przynajmniej raz na 12 miesięcy. Jeśli jednak chcesz, żeby profilaktyka była rzeczywiście skuteczna to musisz podejść indywidualnie do tego tematu. Niektórzy pacjenci nie mają tendencji do odkładania się kamienia i dbają o higienę, więc usunięcie kamienia raz w roku może być dla nich wystarczające. Znacznie bardziej problematyczne może to być u osób, które piją kawę i palą papierosy. Najlepiej raz na kilka miesięcy odbywać kontrolę u dentysty, ponieważ wtedy lekarz stomatolog może wskazać odpowiedni moment do wykonania higienizacji. Z pewnością pozytywna wiadomość jest taka, że cały czas rośnie świadomość społeczna na temat higieny jamy ustnej. Koszt usunięcia kamienia nazębnego to 100-200 zł. W rzeczywistości jednak wiele czynników wpływa na koszt zabiegu, takich jak rozległość skalingu, podanie znieczulenia oraz pracochłonność.

Kamień nazębny – czy można go jakoś uniknąć?

Higieniczna profilaktyka jest dobrym sposobem na uniknięcia kamienia nazębnego. Podstawą jest regularne szczotkowanie zębów, dobranie właściwej pasty, a także używanie nici dentystycznej. Kluczową rolę odgrywa także wybór właściwej szczoteczki. Lepiej kupić szczoteczkę z miękkim włosiem, która nie ściera szkliwa. Pamiętaj, że nieusuwana płytka bakteryjna może się bardzo szybko przekształcić w kamień nazębny. Tylko w gabinecie dentystycznym można przeprowadzić usuwanie kamienia nazębnego kiedy można jeść to dobre pytanie. Pierwsze posiłki można spożyć po kilku godzinach od usunięcia kamienia. W sprzedaży dostępne są specjalne preparaty, które służą do walki z kamieniem nazębnym w domu.