Halitoza fizjologiczna – pozbądź się brzydkiego zapachu z ust

Halitoza fizjologiczna – pozbądź się brzydkiego zapachu z ust

22 marca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Nieprzyjemny zapach z ust to objaw, który bez wątpienia krępuje każdego. Dotyczy on bardzo wielu osób, może wydawać się czymś zupełnie naturalnym, ale warto wiedzieć, że można się go też pozbyć lub przynajmniej częściowo zredukować. Dzięki temu życie może stać się prostsze, a przynajmniej w wymiarze społecznym. Czym jest halitoza fizjologiczna i co zrobić, by ją zredukować? Poniżej garść odpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Co to jest halitoza fizjologiczna?

Sporo osób zastanawia się nad tym, czym jest halitoza fizjologiczna, o której być może kiedyś słyszeli lub czytali. Otóż halitoza fizjologiczna to nic innego, jak nieprzyjemny zapach z ust, który wyczuwany jest z samego rana po wypoczynku nocnym. Ten nieprzyjemny zapach możemy poczuć od siebie sami, ale czują go również inni. Dlaczego o poranku zapach z ust jest taki nieświeży? Ponieważ w nocy, kiedy występuje zmniejszona produkcja śliny, w ustach rozkładają się resztki jedzenia, ale też występujący tam na nabłonku naskórek, który naturalnie się łuszczy. Wszystko to staje się pożywką dla bakterii, które właśnie w nocy mają najlepszy czas. Oczywiście nieprzyjemny zapach z ust może być związany również z tym, co zjedliśmy wieczorem. Po niektórych potrawach z intensywnymi przyprawami zapach z ust będzie brzydszy. Wpływ ma także to, że palimy papierosy, które w negatywny sposób wpływają na świeżość oddechu. Wszystko to łącznie sprawia, że z samego rana oddech przeciętnego Kowalskiego jest tak nieprzyjemny.

Przyczyny halitozy fizjologicznej

Wspomniana jest zmniejszona produkcja śliny w nocy to jedna z głównych przyczyn, przez którą zgromadzone w ustach bakterie mogą rozkładać znajdujące się tam resztki jedzenia. Zapach z ust staje się jeszcze bardziej nieprzyjemny, jeśli nie dbamy w prawidłowy sposób o higienę jamy ustnej. Zatem wieczorne mycie zębów, a także używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust to podstawa, aby zmniejszyć intensywność nieprzyjemnego zapachu.

Leczenie halitozy fizjologicznej

Skoro już wiemy, czym jest halitoza fizjologiczna oraz dlaczego się pojawia, warto poznać tajniki radzenia sobie z tym przykrym problemem. Być może nie uda się go zredukować do końca, ale znacząco zmniejszyć. Po pierwsze warto zająć się stanem zdrowia jamy ustnej i wyleczyć wszystkie ubytki, ponieważ one również pogarszają oddech. W końcu to właśnie tam bytują bakterie, które wywołują nieprzyjemne zapachy. Po drugie trzeba z samego rana podjąć działania higieniczne, czyli umyć zęby, użyć nici dentystycznej oraz użyć płynu do płukania ust. Czasami samo napicie się wody lub innego płynu sprawi, że halitoza się zmniejsza, czyli nieprzyjemny zapach jest zredukowany. Podsumowując, dla zmniejszenia intensywności nieprzyjemnego zapachu należy wdrożyć działania profilaktyczne, ale też działać już o poranku, po prostu myjący zęby. Jeżeli jesteśmy w sytuacji, w której możliwość wykonania podstawowych zabiegów higienicznych jest ograniczona, zawsze można po prostu użyć gumy do żucia.