Czy kanałowe leczenie zęba jest refundowane?

Czy kanałowe leczenie zęba jest refundowane?

25 marca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Refundowanie zabiegów stomatologicznych przez NFZ to temat, który interesuje ogromną liczbę pacjentów. Wszystko dlatego, że ogromna część Polaków nie dysponuje żadnymi oszczędnościami, a potrzeba leczenia zęba potrafi pochłonąć naprawdę spore ilości pieniędzy. Dlatego warto zorientować się, czy kanałowe leczenie zęba jest refundowane, a także – jakie inne zabiegi refunduje narodowy fundusz zdrowia.

Jakie zabiegi stomatologiczne refunduje NFZ?

Osoby, które posiadają ubezpieczenie, mogą liczyć na to, że niektóre wykonywane w gabinecie stomatologicznym zabiegi, refunduje nfz. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zakres refundacji jest bardzo ograniczony i obejmuje jedynie niektóre usługi. Dodatkowo, pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że system refundacji jest dość przestarzały, a same zabiegi oparte o niego wykonywane są często przy użyciu przestarzałych technologii i materiałów, których prywatne gabinety już nie stosują. Niestety, obowiązujące przepisy, bardzo często wiążą lekarzom ręce i zabraniają stosowania nowoczesnych kompozytów.

Jeśli chodzi o zabiegi stomatologiczne, które refunduje NFZ, każdemu pacjentowi raz w roku przysługuje badanie stomatologiczne w celu sprawdzenia stanu jamy ustnej. Dodatkowo, pacjent ma prawo do leczenia próchnicy, z tym że nowoczesne, białe plomby zakłada się tylko na przednie zęby. Na refundację leczenia kanałowego można liczyć jedynie w przypadku przednich zębów. Zabiegi ekstrakcji zębów są refundowane przez NFZ bez ograniczeń.

Leczenie kanałowe zęba w ramach NFZ

Wielu pacjentów zastanawia się, czy kanałowe leczenie zęba jest refundowane. Otóż, taka możliwość występuje jedynie w przypadku przednich zębów. Za pozostałe pacjent zmuszony jest zapłacić z własnej kieszeni, bądź też – poddać je ekstrakcji. Warto wiedzieć o tym, że leczenie kanałowe jest bezpłatne i dotyczy wszystkich zębów u dzieci, kobiet w ciąży, a także tych w okresie połogu.

Ile kosztuje leczenie kanałowe na fundusz?

Odpowiedź na pytanie, czy kanałowe leczenie zęba jest refundowane, jest już znana. Teraz trzeba zadać sobie pytanie, czy warto zdecydować się na zabiegi przeprowadzane w ramach ubezpieczenia NFZ, czy też lepiej odwiedzić prywatny gabinet stomatologiczny. Prawda jest taka, że bezpłatne jest leczenie kanałowe przednich zębów, a za tylne pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni.

Doświadczeni lekarze stomatolodzy jednogłośnie twierdzą, że korzystanie z refundacji NFZ nie jest dobrym pomysłem, o ile dysponuje się środkami pieniężnymi, żeby przeprowadzić leczenie prywatne.

Trzeba wziąć pod uwagę, że leczenie kanałowe zębów jest dość kosztowne. W przypadku potrzeby leczenia jednego zęba koszt może wynieść od 500 do nawet 1400 zł. Wszystko zależy od tego, jaką budowę posiada ząb, a także – jaką ilość kanałów.

Podsumowując, pomimo tego, że kanałowe leczenie zębów jest refundowane, to jednak wciąż ogromna liczba pacjentów decyduje się na wizytę w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Wszystko dlatego, że mogą tam liczyć na o wiele wyższą jakość usług.