Suchość jamy ustnej – leczenie

Suchość jamy ustnej – leczenie

1 kwietnia 2022 Wyłączono przez 314-dev

Suchość w ustach to dolegliwość, która dotyka ogromną część pacjentów. Nazywana jest ona również kserostomią. Chory ma wrażenie braku śliny w jamie ustnej, któremu towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów. Mowa tutaj między innymi o pękaniu warg, pieczeniu języka, uczuciu suchości w gardle, trudności w formowaniu pokarmu, a także zaburzeniach smaku.

Suchość w ustach – przyczyny

Jeśli chodzi o suchość jamy ustnej leczenie tej dolegliwości można rozpocząć dopiero po poznaniu przyczyny. Otóż, kserostomia czasem bywa schorzeniem samym w sobie, a czasem powodują ją różnego rodzaju stany chorobowe. Każdy powinien wiedzieć, że za wydzielanie śliny odpowiedzialne są gruczoły zwane śliniankami. Jeśli występują różnego rodzaju nieprawidłowości w ich działaniu, które zaburzają powstawanie śliny, mówimy o prawdziwej suchości jamy ustnej. Uczucie suchości przy jednoczesnym prawidłowym funkcjonowaniu ślinianek nazywane jest suchością rzekomą.

Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że suchość w ustach bardzo często bywa odczuwalna przy początkach odwodnienia. Jest ono spowodowane zmniejszoną podażą wody – organizm w takiej sytuacji oszczędza płyny, ograniczając produkcję śliny. Dodatkowo odwodnienie bardzo często dotyka starszych ludzi, którzy mają zaburzenia odczuwania pragnienia.

Suchość w ustach – rola śliny

Pomimo tego, że suchość w jamie ustnej wydaje się być jedynie drobnym problemem, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ślina pełni w organizmie wiele ważnych ról. Posiada ona właściwości antybakteryjne, przez co zapobiega rozwojowi próchnicy. I dlatego też jeśli chodzi o suchość jamy ustnej leczenie powinno zostać podjęte natychmiast – by nie doprowadzić do rozwoju zmian próchnicowych. Dodatkowo, jama ustna, w której produkuje się niewystarczającą ilość śliny, narażona jest na powstawanie owrzodzeń i aft, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Suchość jamy ustnej – leczenie

Jeśli chodzi o suchość jamy ustnej leczenie zazwyczaj skupia się na przyczynach kserostomii. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet wtedy, kiedy sedno problemu zostanie odnalezione, leczenie nie zawsze kończy się sukcesem. Bardzo często pacjentom pozostaje jedynie leczenie objawowe, które znacznie poprawia komfort codziennego funkcjonowania.

Pacjenci muszą zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre leki mogą mieć wpływ na suchość w jamie ustnej. Mowa tutaj między innymi o lekach antyhistaminowych, antyastmatycznych czy też moczopędnych. W przypadku, kiedy kserostomia jest spowodowana przez zażywanie leków, warto skonsultować się z lekarzem, który rozważy zmianę terapii.

W aptekach dostępne są także różnego rodzaju substytuty śliny, które pomagają pozbyć się uczucia suchości w jamie ustnej. Zazwyczaj przybierają one formę żeli i łagodzą różnego rodzaju podrażnienia, a także poprawiają nawilżenie śluzówki. Dodatkowo bardzo często zawierają także składniki, które chronią zęby przed rozwojem próchnicy. Pacjenci, którzy narzekają na suchość w ustach, powinni także rozważyć częstsze żucie gumy, które pobudza gruczoły do pracy.