Proteza teleskopowa na implantach

Proteza teleskopowa na implantach

11 kwietnia 2022 Wyłączono przez 314-dev

Protetyka stomatologiczna jest jedną z najlepiej rozwijających się dziedzin nauk dentystycznych. Obecnie istnieje ogromna ilość rozwiązań, które można zastosować w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu stracimy swój naturalny ząb. Protezy zębowe są tak dobre, że nie sposób znaleźć wizualne różnice między nimi a naturalnym uzębieniem. Jednym z rewolucyjnych rozwiązań jest proteza teleskopowa na implantach. Na czym dokładnie ona polega?

Protezy teleskopowe osadzone na implantach – na czym polega to rozwiązanie?

Na czym polega założenie protezy teleskopowej? Całość opiera się na systemie dwóch koron. Wewnętrzna stanowi podstawę, którą trzeba przymocować do naturalnych zębów (odpowiednio do tego przymocowanych). Wykonana jest najczęściej z metalu lub cerkonu. Kolejnym etapem jest osadzenie korony zewnętrznej (ruchomej) na jej powierzchni. Pełni ona funkcję łącznika z zębem filarowym. Ona również jest wykonana z metalu, jednak, ponieważ jest to widoczna część protezy teleskopowej, pokrywa się ją porcelaną lub kompozytem. Stworzony przez protetyka odpowiedni kształt koron sprawia, iż mocno przylegają one do jamy ustnej. Nie ma więc problemu, że będą się w niej przemieszczać lub wypadać w niekontrolowany sposób, np. podczas przeżuwania pokarmu.
Rozwiązanie to jest polecane osobom cierpiącym na parodontozę, gdyż proteza teleskopowa pozwala na przytrzymanie chwiejących się zębów.

Praktyczne alternatywne rozwiązanie

Proteza teleskopowa na implantach jest alternatywną dla tradycyjnego implantu. Jest całkowicie niewidoczna dla osób trzecich. Nie posiada rzucających się w oczy, metalowych klamer. Pozostaje nieruchomo w jamie ustnej i nie pokrywa całego podniebienia. Można wręcz zapomnieć, iż nosi się protezę, a nie naturalne, swoje własne zęby. Nic więc dziwnego, iż coraz częściej wypiera one tradycyjne, akrylowe protezy zębowe. To, co może zniechęcać do jej wyboru, jest na pewno wyższa cena. Jakie jeszcze są jej wady i zalety?

Proteza teleskopowa na implantach – wady i zalety

Jak każde rozwiązanie stomatologiczne, protezy teleskopowe mają swoje wady i zalety. Przedstawimy pokrótce jedne i drugie, by móc najdokładniej wyrobić swoje zdanie na ten temat.
Zalety, to przede wszystkim fakt, iż umożliwia ona uzupełnienie większych braków zębowych, a także braków skrzydłowych. Niezaprzeczalnym plusem tego rozwiązania jest też wysoki komfort noszenia takiej protezy, a także jej wygląd nie odbiegający od naturalnych zębów. Protezy teleskopowe są też funkcjonalne i można je wykonać w większości przypadków bezzębia.
Jakie wady mają protezy teleskopowe? Najważniejszym minusem takiego rozwiązania na pewno jest fakt, iż w celu ich dokładnego wyczyszczenia, trzeba je wyjąć z jamy ustnej. Jest to również dość duże obciążenie dla zębów filarowych.

Jak widać, protezy teleskopowe są rewolucyjnym rozwiązaniem, które jednak (jak wszystko) ma swoje wady. Warto przemyśleć spokojnie wszelkie za i przeciw zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, by bez problemów cieszyć się pięknym uzębieniem.