Co to jest kiretaż?

Co to jest kiretaż?

21 kwietnia 2022 Wyłączono przez 314-dev

Stomatologia dysponuje teraz naprawdę nowoczesnymi metodami leczenia różnych chorób. Jedną z nich jest właśnie kiretaż, który ma na celu dogłębne oczyszczenie kieszonek dziąsłowych, a zwłaszcza tych, w których doszło do pewnych zmian patologicznych. Nieusunięte zanieczyszczenia będą prowadzić do poważnych chorób przyzębia. Na szczęście można im zapobiec. Pozwalają na to różne odmiany kiretażu.

Co to jest kiretaż?

Jest to skuteczna metoda stomatologiczna, która wchodzi w zakres peridontologii, czyli działu skupionego na diagnozowaniu i leczeniu wszelkich chorób przyzębia. Kiretaż służy do oczyszczania kieszonek dziąsłowych. W trakcie zabiegu usuwa się z tych kieszonek wszelkie substancje, które nie powinny się w nich znaleźć, czyli m.in. bakterie, resztki jedzenia, ale też i ziarninę. Kiretaż doczekał się aż trzech swoich odmian. Może być on otwarty, jak i zamknięty oraz laserowy (ten trzeci jest najnowocześniejszy i najbardziej specjalistyczny).

Rodzaje kiretażu

Te tradycyjne metody lecznicze są dwie – jest to kiretaż otwarty oraz kiretaż zamknięty. Co to jest kiretaż otwarty? To metoda, którą kieruje się do osób, u których doszło do powstania mocnych zmian, osiągających głębokość większą niż pięć milimetrów. W przypadku tego zabiegu konieczne staje się nacięcie dziąsła, czego skutkiem ubocznym zawsze będzie jego intensywniejsze krwawienie. Kiretaż otwarty pozwala na oczyszczenie nie tylko kieszonek, ale też i korzenia zęba i kości zęba. Tym właśnie różni się od kiretażu zamkniętego, który jest z kolei wykonywany u tych pacjentów, u jakich głębokość zmian patologicznych wynosi mniej niż pięć milimetrów, a zatem zmiany nie są aż tak poważne.

Trzecia dopuszczalna metoda to natomiast kiretaż laserowy. Jest to najnowocześniejszy zabieg, do którego przeprowadzenia wykorzystuje się specjalną wiązkę światła wysyłaną przez laser.

Kiretaż – zalecenia po zabiegu

Oczywiście jak po każdym innym zabiegu stomatologicznym, tak i po przeprowadzonym kiretażu pacjent otrzymuje od lekarza listę zaleceń, których musi się trzymać, jeżeli chce szybko wrócić do formy i zapewnić sobie właściwy gojenie ewentualnych ran występujących w jamie ustnej. Zazwyczaj przez dwie kolejne doby należy stosować środki przeciwbólowe, które uśmierzą nieprzyjemne dolegliwości. Zębów nie wolno myć przez dwanaście godzin od zakończenia zabiegu, a potem trzeba to robić jak najdelikatniej, by ich nie podrażnić. Warto też sięgnąć po odkażający środek do płukania jamy ustnej. Stomatolodzy zalecają, by w jego składzie pojawiła się chlorheksydyna.

Ile kosztuje kiretaż i jakie są jego efekty

Skoro wiadomo już, co to jest kiretaż, najwyższa pora powiedzieć sobie o jego cenie. W przypadku metody otwartej wynosi ona zwykle jakieś czterysta złotych, podczas gdy za kiretaż zamknięty trzeba już zapłacić mniej więcej siedemset złotych. Efekty, jakie osiąga się za sprawą tej metody, są jednak warte poniesionych kosztów. Oczyszczanie kieszonek czasem jest po prostu niezbędne do tego, by utrzymać uzębienie w dobrej formie i uniknąć poważniejszych konsekwencji.