Uporczywe przebarwienia między zębami – jak usunąć?

Uporczywe przebarwienia między zębami – jak usunąć?

18 kwietnia 2022 Wyłączono przez 314-dev

Wiele osób boryka się z uporczywymi przebarwieniami zarówno na zewnątrz zębów, jak i między zębami. Na powierzchni szkliwa osadzają się barwniki z żywności i napojów, takich jak herbata, kawa i czerwone wino, czasem z leków, a zwłaszcza barwniki z dymu papierosowego. Tam łączą się z białkami i węglowodanami, tworząc złogi żółtawe do brązowych. Przebarwienia między zębami – jak usunąć?

Przebarwienia między zębami – czy można się ich pozbyć?

Większość nowoczesnych past wybielających zęby nadaje się do codziennego użytku. Pasty wybielające zęby tak naprawdę nie wybielają zębów, ale raczej przywracają zęby do ich naturalnej bieli poprzez skuteczne usuwanie przebarwień powierzchniowych. W tym celu stosuje się specjalne składniki czyszczące o szczególnie wysokim działaniu czyszczącym, a jednocześnie delikatne ścierającym. Często łączy się je z cząsteczkami, które delikatnie polerują oczyszczoną powierzchnię zęba i w ten sposób nadają dodatkowy połysk.

W wielu pastach stosowane są składniki aktywne i enzymy. Rozpuszczają resztki nikotyny, herbaty, kawy lub czerwonego wina. Te aktywne składniki opóźniają również nowe gromadzenie się przebarwionych złogów.

Czym są przebarwienia zębów?

Naturalny kolor zębów zmienia się z biegiem życia – z wiekiem zęby stają się ciemniejsze. Jest to spowodowane m.in. mechanicznym zużywaniem się szkliwa zębów oraz demineralizującym działaniem kwasów, przez co bardziej widoczna staje się żółtawa zębina.
W przypadku przebarwień zęba rozróżnia się przebarwienia wewnętrzne i zewnętrzne (powierzchowne):

Przebarwienia wewnętrzne mogą wskazywać na choroby struktury zęba i nerwu zębowego. Ponadto dochodzi do przebarwień zębów w wyniku ogólnych zaburzeń zdrowotnych, dziedzicznych predyspozycji, przyjmowania leków we wczesnym dzieciństwie oraz nadmiernego przyjmowania fluoru.

Zewnętrzne przebarwienia zębów pochodzą od barwników zawartych w żywności i napojach.

Dzięki nowoczesnej generacji produktów wybielających większość przebarwień zębów związanych ze zużyciem można teraz usunąć bez uszkadzania szkliwa.

Przebarwienia między zębami

Wiele osób zadaje sobie pytanie: przebarwienia między zębami – jak usunąć? Należy przede wszystkim zacząć od prawidłowej diety.
Również dla zdrowia jamy ustnej dieta powinna być zbilansowana i zróżnicowana, zawierająca jak najmniej cukru, kwaśnych pokarmów oraz dużo pełnowartościowych pokarmów bogatych w wapń i witaminy. Obejmuje to surową żywność, produkty pełnoziarniste, mleko i produkty mleczne, mięso, owoce i warzywa. Stosowanie soli kuchennej zawierającej fluor ma również pozytywny wpływ na zdrowie zębów. Pokarmy wymagające intensywnego żucia, takie jak chleb pełnoziarnisty, orzechy lub surowe warzywa, są dobre dla zębów i dziąseł.

Sposoby na pozbycie się przebarwień

Aby zapobiec powstawaniu osadów i zanieczyszczeń, zwłaszcza w przypadku przyczyn zewnętrznych, często wystarczy dokładna higiena jamy ustnej.

Codzienne używanie szczoteczki do zębów i nici dentystycznej nie tylko zapobiega powstawaniu płytki nazębnej na zębach, ale może również chronić przed przebarwieniami spowodowanymi niektórymi pokarmami.

Najlepszym sposobem na uniknięcie normalnych przebarwień zębów jest codzienne mycie zębów.

Zwykłe szczoteczki do zębów są wystarczające, jeśli technika czyszczenia jest prawidłowa, ale szczoteczki elektryczne mają wiele zalet. Zazwyczaj nie tylko są wygodniejszej, ale też czyszczą zęby dokładniej.
Niektóre modele, mają dodatkowe tryby czyszczenia i główki szczoteczki do polerowania przebarwionych obszarów.

Profesjonalne czyszczenie zębów u dentysty to zabieg, który nie tylko usuwa osady takie jak kamień nazębny, ale także normalne przebarwienia na zębach.

Przebarwienia między – zębami jak usunąć? Istniejące lub uporczywe osady można usunąć tylko przy fachowej pomocy. Odbywa się to albo przez polerowanie, albo, przez piaskowanie (czyszczenie strumieniem powietrza).