Licówki kompozytowe wykonanie

Licówki kompozytowe wykonanie

29 maja 2022 Wyłączono przez 314-dev

Zęby i piękny uśmiech są najlepszą wizytówką człowieka. Nie każdy jednak może się takim pochwalić. Mniej estetyczny wygląd uzębienia może być wynikiem choroby bądź nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Czasem pojawią się też uciążliwe przebarwienia po kawie i pitych codziennie napojach barwiących powierzchnię zębów. Co zrobić, by mimo wszystko cieszyć się nienagannym uśmiechem? Wyjściem dla każdego mogą okazać się licówki kompozytowe.

Co to jest licówka kompozytowa?

Licówki to rodzaj specjalnych nakładek na zęby, które mają maskować niedoskonałości i defekty. Przydają się w razie krzywych, nierównych lub za krótkich zębów, w przypadku nieleczonej próchnicy, przebarwień i wszelkich innych problemów estetycznych z zębami. Mają dodać pewności siebie i wzmocnić poczucie własnej wartości ich użytkowników. Istnieją różne rodzaje licówek ze względu na materiały wykorzystywane do ich sporządzenia. Są to np. licówki: kompozytowe, porcelanowe, akrylowe, ceramiczne lub pełnoceramiczne.

Jeśli chodzi o licówki kompozytowe wykonanie ma największe znaczenie. Muszą dawać wrażenie naturalności i jednocześnie być odpowiednio reprezentatywne. Warto zadbać o to, aby ich barwa nie wyróżniała się za bardzo na tle prawdziwych zębów. Ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena oraz szybkość przygotowania. Zwykle jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym wystarczy. Licówki są bowiem nakładane bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta i nie wymaga to zbyt wiele czasu. Jest to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny, zazwyczaj nie boli, choć w przypadku osób wrażliwych stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabieg polega na zeszlifowaniu powierzchni zębów i przytwierdzeniu do nich licówek. Czasem da się nałożyć bezpośrednio na koronę zęba bez konieczności szlifowania.

Co charakteryzuje licówki kompozytowe?

Jeśli chodzi o licówki kompozytowe wykonanie ich ze światłoutwardzalnego materiału przypomina zakładanie plomb. Licówki zasadniczo zakłada się wyłącznie na przednie zęby maksymalnie do czwórek. Nie mogą być mocowane na zębach służących do rozdrabniania pokarmów. Cechą charakterystyczną licówek wykonanych z kompozytu jest tendencja do przebarwień. Mogą one szybko stracić swój blask, jeśli ich użytkownicy będą np. pili znaczne ilości kawy czy herbaty, lub palili papierosy. Licówki nie są na pewno przeznaczone dla osób, które obgryzają paznokcie lub szczekają zębami. Licówkami kompozytowymi można się swobodnie cieszyć do 5 lat, jeśli zostały wykonane profesjonalnie i nie są nieprawidłowo eksploatowane.

Licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki porcelanowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ wykazują większą trwałość od licówek kompozytowych. Licówki wykonane z porcelany mogą posłużyć nawet przez 10 lat. Wyglądają także bardziej naturalnie. Są jednak drogie, gdyż za komplet zębów przednich można zapłacić nawet 20 – 30 tysięcy złotych, podczas gdy za taki sam zestaw licówek kompozytowych płaci się maksymalnie do 5 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o licówki kompozytowe wykonanie nie jest tak solidne, ale można je dostać znacznie szybciej. Licówki porcelanowe wykonuje się w pracowni protetycznej a pacjent musi zaliczyć kilka wizyt w celu założenia ich. Warto dopasować licówki do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych danej osoby.