Plomba czarna

Plomba czarna

6 czerwca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Plomba czarna w swoim składzie zawiera rtęć, dzięki czemu jest w stanie zagwarantować większą twardość i odporność na ściskanie. Prawidłowo założona czarna plomba może przetrwać nawet ponad 30 lat. Wymieniony materiał wykorzystywany jest do wypełniania nie tylko ubytków w zębach mlecznych, ale również w zębach stałych.

Czym jest plomba czarna?

Plomba czarna to popularne wypełnienie amalgamatowe, które w stomatologii stosowane jest od ponad 150 lat. Jeżeli chodzi o sam amalgamat to jest to tworzywo w którego skład wchodzi miedź, rtęć, cyna i srebro. Pomimo tego, że najnowsze badania wykazują, że wypełnienia amalgamatowe mają negatywny wpływ na nasze zdrowie to w dalszym ciągu stosowane są w polskich gabinetach stomatologicznych. W naszym kraju zabronione jest wyłącznie stosowanie czarnych plomb u kobiet w ciąży i matek, które karmią dzieci. Opisywane plomby amalgamatowe rzadko kiedy spotkać można w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Stosowane są one wyłącznie z przychodniach dentystycznych, które finansowane są przez NFZ. Według najnowszych danych około 20% wypełnień stanowią właśnie wypełnienia amalgamatowe.

Czy czarne plomby są szkodliwe?

Największym zarzutem jeżeli chodzi o stosowanie plomb amalgamatowych jest oczywiście ich rzekomo toksyczny skład. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że do wypełnień stosowane są dwa różne rodzaje amalgamatów. Zagrożenie stanowią wypełnienia starego typu, które potocznie zwane są amalgamatami z fazą gamma 2. Jak wspomniano powyżej najnowsze badania wykazały, że plomby tego typu mogą uwalniać niebezpieczną rtęć. Nowsze wypełnienia amalgamatowe są wolne od gazy gamma 2. Plomby nie uwalniają rtęci, dlatego też są bezpieczne dla organizmu. Od 2013 roku w Polsce mogą być wykorzystywane wyłącznie amalgamaty, które są wolne od fazy gamma 2.

Dlaczego rtęć jest szkodliwa?

Rtęć jest niebezpiecznym pierwiastkiem, który jeżeli dostanie się do krwioobiegu to wówczas może trafić do nerek. Mowa tutaj oczywiście o organie w którym zachodzi proces filtracji krwi. To właśnie nerki odpowiadają za wydalanie wszelkich zanieczyszczeń i szkodliwych substancji wraz z moczem. W sytuacji, gdy stężenie rtęci będzie za wysokie to wówczas może dojść nie tylko do upośledzenia pracy nerek, ale również do uszkodzenia pracy mózgu.

Czy warto wymienić?

Stomatologia rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego też przestarzałe plomby czarne bez problemu można wymienić na nowsze wypełnienia, które wykonane są w całości z materiału kompozytowego. Prawidłowo wykonana wymiana plomb jest bezpieczna i bezbolesna, dlatego też nie trzeba się obawiać zabiegu. Doświadczony stomatolog jest w stanie dobrać takie wypełnienie, które kolorystycznie pasować będzie do pozostałych zębów. Wymiana nie tylko znacząco poprawia estetykę naszego uśmiechu, ale co najważniejsze zwiększa również komfort życia pacjentów. Ze względów zdrowotnych należy oczywiście wymienić starsze plomby amalgamatowe. Pamiętać należy także o tym, że plomba czarna nie łączy się ze szkliwem i zębiną, dlatego też między wypełnieniem mogą tworzyć się niebezpieczne szczeliny, które są idealnym miejscem do rozwoju bakterii.