Wada zgryzu krzyżowa

Wada zgryzu krzyżowa

13 czerwca 2022 Wyłączono przez 314-dev

Wada zgryzu krzyżowa to jeden z trzech głównych problemów zgryzu diagnozowanych u dzieci. Jego leczenie nie jest skomplikowane, a im wcześniej zostanie podjęte, tym większe są szanse na całkowite pozbycie się problemu.

Jak leczyć zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy najczęściej spowodowany jest nieprawidłowymi nawykami z dzieciństwa. Pojawia się u dzieci, które długo korzystały ze smoczka lub piły z butelki. Może też pojawić się w wyniku wadliwego rozwoju płodowego. Czasem jest pokłosiem braku leczenia zębów albo nieprawidłowego wypełniania ubytków.

Wada zgryzu krzyżowa leczona jest przy pomocy odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Dziecięce kości są w fazie wzrostu, więc prawidłowe ustawienie zębów przy pomocy aparatu jest bardzo skuteczne – szczękę i żuchwę dziecka cechuje wysoka plastyczność.

Dzieciom do 10. roku życia zakłada się aparaty wyjmowane. Muszą nosić je 2-3 godziny w ciągu dnia i przez całą noc. U starszych dzieci można założyć aparat stały, którego nie trzeba wyjmować

Leczenie zgryzu krzyżowego u dorosłych jest o wiele bardziej skomplikowane. Wymaga operacyjnego łamania kości i ustawienia jej w prawidłowym położeniu przy pomocy płytek i śrub.

Krzyżową wadę zgryzu można łatwo zdiagnozować. Bez problemu zrobi to stomatolog na standardowej wizycie dziecka. Wtedy też pokieruje je do ortodonty, który będzie mógł przeprowadzić leczenie.

Leczenie aparatem ortodontycznym trwa zwykle około 24 miesięcy. U dzieci do 12 roku życia może być finansowane w ramach opieki NFZ.

Jak wygląda zgryz krzyżowy?

Wada zgryzu krzyżowa widoczna jest z zewnątrz. U pacjentów, którzy ją mają, dolna warga może być wyraźnie wysunięta do przodu. Całe zaburzenie polega na tym, że górne zęby nie nachodzą prawidłowo na dolne podczas zaciskania.

Jeśli dziecko, zaciskając ząbki z przodu pokazuje te dolne, najpewniej ma krzyżową wadę zgryzu. Diagnozę stawia lekarz ortodonta, który ogląda układ żuchwy i szczęki. Wykonuje też zdjęcie rtg dla potwierdzenia.

Wyróżnia się trzy rodzaje zgryzu krzyżowego:
częściowy boczny – wtedy nieprawidłowo ułożone są boczne zęby z jednej lub obu stron
częściowy przedni – występuje najczęściej, dotyczy ułożenia zębów przednich, gdy dolne zakrywają górne przy zaciskaniu
całkowity – wtedy połowa łuku dolnego zakrywa łuk górny

Konsekwencje nieleczenia wad zgryzu

Brak leczenia wad zgryzu ujawnionych w okresie dzieciństwa będzie mieć spore konsekwencje w dorosłym życiu. Po pierwsze może powodować wady wymowy. Często to logopeda zauważa, że dziecko ma problem z wymową spowodowany nieprawidłowym ułożeniem zębów i prosi rodziców o konsultację ortodontyczną.

Nieleczone wady zgryzu mogą też przyczyniać się do szybszego rozwoju próchnicy. Zęby, które są krzywo ustawione trudniej doczyścić. Ponadto przy nieprawidłowym zgryzie pacjent nienaturalnie ściera z zębów szkliwo, co dodatkowo je osłabia.

Problemy ze zgryzem będą powodować dyskomfort podczas jedzenia i picia. Pacjenci z krzywym zgryzem gorzej śpią, mogą też odczuwać przewlekłe bóle głowy.

Wady zgryzu wpływają na kształtowanie się rysów twarzy i powodować kompleksy w dorosłym życiu.