Dlaczego dziąsła się cofają?

Dlaczego dziąsła się cofają?

5 listopada 2022 Wyłączono przez 314-dev

Wiele osób zastanawia się, dlaczego dziąsła się cofają. Przede wszystkim mowa tutaj o dolegliwości, która rozpoczyna się od krwawienia dziąseł w czasie mycia zębów. Powoduje to wiele problemów. Podrażnione dziąsła zaczynają się cofać, odsłaniając przy tym szyjki zębowe, co nie tylko wywołuje nadwrażliwość oraz dolegliwości bólowe, ale ponadto stwarza ryzyko stanów zapalnych, próchnicy, a w niektórych przypadkach utratę zębów. Warto wiedzieć, dlaczego dziąsła się cofają, a ponadto jak zapobiegać takiemu stanu. Istnieją też sposoby na to, jak sobie z tym poradzić. Należy podkreślić, że cofające się dziąsła bądź ich recesja może wystąpić praktycznie u każdej osoby. Jedyna różnica polega na tym, iż u ludzi młodych cofanie się dziąseł jest przeważnie związane z siekaczami. Natomiast u ludzi starszych, może dotyczyć każdego fragmentu łuku zębowego.

Przyczyny cofania się dziąseł

Bardzo dużo osób nie wie, dlaczego dziąsła się cofają. Okazuje się, że stan ten może być uwarunkowany genetycznie. Przyczyną cofania się dziąseł jest głównie odkładająca się płytka nazębna, a ponadto kamień nazębny. Do tego należy doliczyć paradontozę oraz nałogowe palenie wyrobów tytoniowych powodujące niedotlenienie tkanek. Warto zaznaczyć, że cofanie się dziąseł może być też spowodowane nieodpowiednią techniką mycia zębów oraz źle dobraną, zbyt twardą szczoteczką. Trzeba też pamiętać o tym, że szczoteczka musi być często wymieniana. Przede wszystkim nie może mieć zniszczonych włókien, które drażnią dziąsła. Bardzo dobrym pomysłem jest kupowanie odpowiednich, wysokiej jakości szczoteczek, najlepiej z aktywnymi jonami srebra. Dzięki nim można dodatkowo ochronić zęby przed działaniem bakterii próchnicotwórczych. Warto zauważyć, że cofaniu dziąseł sprzyjają również stany zapalne przyzębia. Są one spowodowane przeważnie przez odkładający się kamień nazębny. Okazuje się, że nieleczone zapalnie dziąseł prowadzi do paradontozy. Mowa tutaj o chorobie, w której przebiegu pojawiają się ubytki kości wyrostka zębodołowego.

Trzeba dodać, że w ostrym przebiegu paradontozy poziom kości zębowych może obniżyć się nawet o 2 mm w czasie 3 miesięcy. W takim przypadku zęby stają się nadwrażliwe, a ich szyjki są praktycznie całkowicie odsłonięte, co powoduje, iż zęby wydają się nienaturalnie długie. Jeżeli szyjki zębów zostają odsłonięte, są wtedy bardziej podatne na niszczące działanie bakterii, które wywołują próchnicę. Mogą one dotrzeć nawet do korzeni zębów. Co istotne, dziąsła chronią korzenie przed działaniem wszelakich drobnoustrojów. Jeżeli zabraknie tej ochrony, uzębienie będzie bezbronne, a po pewnym czasie może ulec znacznemu osłabieniu. Konsekwencją takiego stanu jest fakt, że zęby mogą chwiać się oraz wypadać. W tym przypadku mowa też o błędnym kole, gdyż dziąsła krwawią, a ludzie zaczynają rzadziej myć zęby. Im rzadziej się to robi, tym więcej gromadzi się płytki nazębnej, która powoduje krwawienie i cofanie się dziąseł. Najczęściej zalecana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego dziąsła się cofają to często poruszane zagadnienie.

Leczenie cofających się dziąseł

W przypadku, gdy cofające się dziąsła nie stanowią znacznego problemu, to bardzo dobrze. Schorzenie zdiagnozowane wcześniej z pewnością nie będzie wymagało podjęcia leczenia w celu jego skorygowania. Stomatolog pomoże pacjentowi ustalić przyczynę i poinstruuje, jak sobie z nią zaradzić. Wymagane może być przyjrzenie się sposobowi nitkowania. Niekiedy stosuje się ochraniacz na zęby bądź zalecane jest kupno innej szczoteczki. Jeżeli natomiast potrzebne jest leczenie, stomatolog będzie współpracował z periodontologiem, czyli specjalistą od schorzeń dziąseł. Celem jest wybranie najlepszego dla pacjenta rozwiązania. Oprócz pomocy w zmianie nawyków, które spowodowały recesję dziąseł, stomatolog określi, czy korzystne dla pacjenta będzie głębokie czyszczenie, czyli tzw. skaling. Takie rozwiązanie jest często stosowane wtedy, kiedy recesja dziąseł spowodowana jest paradontozą. Otrzyma się też szczoteczkę do zębów, a ponadto instrukcje dotyczącą prawidłowej dbałości o jamę ustną. Celem jest pomóc w leczeniu cofających się dziąseł.

Czy da się odbudować dziąsła?

Sporo osób zastanawia się, dlaczego dziąsła się cofają i czy można je odbudować. Okazuje się, że jeśli uległy one uszkodzeniu, na przykład w wyniku zapalenia przyzębia, czyli najpoważniejszej formy choroby dziąseł, nie da się tego odwrócić. Istnieją jednak metody leczenia mogące zapobiec dalszemu pogarszaniu się tego problemu. Jeżeli mowa o utracie tkanki dziąseł, to często stomatolog sugeruje zabieg chirurgiczny obejmujący przeszczep tkanki miękkiej, czyli przeszczep dziąsła. Tego typu zabieg polega na przeszczepieniu tkanki z otaczających dziąseł bądź podniebienia oraz przyszyciu jej do tkanki dziąsłowej w celu zakrycia odsłoniętego korzenia zęba. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że najlepszą ochroną przed recesją dziąseł są regularne wizyty kontrolne u stomatologa, a ponadto właściwa higiena jamy ustnej. Warto też stosować sprawdzone szczoteczki do zębów.