Co na afty w jamie ustnej?

Co na afty w jamie ustnej?

4 lutego 2022 Wyłączono przez 314-dev

Wiele osób zastanawia się, co na afty w jamie ustnej. Warto najpierw dowiedzieć się, czym one są. Afty to charakterystyczne zmiany, które pojawiają się w obrębie jamy ustnej o charakterze nadżerek bądź owrzodzeń. Przeważnie są malutkie, jednakże w rzadkich przypadkach mogą mieć średnicę nawet kilku centymetrów. Dobrze pamiętać o tym, że tego rodzaju zmiany nie będą spowodowane infekcją wirusową – nie można się nimi zarazić.

Skąd się biorą afty?

Warto podkreślić, że przyczyny pojawienia się aft są bardzo zróżnicowane. Podczas tej dolegliwości wielką rolę odgrywają przede wszystkim kwestie związane z higieną jamy ustnej. Należy pamiętać, że nieleczona próchnica, choroby dziąseł, czy kamień nazębny może sprzyjać powstawaniu nadżerek, a także owrzodzeń. Bardzo dużo z nich pojawia się na skutek urazów mechanicznych, które spowodowane mogą być na przykład nieostrożnym myciem zębów, noszeniem niewłaściwie dobranej protezy lub aparatu ortodontycznego, który rani dziąsła.

Trzeba też wspomnieć o tym, że powstawanie aft w jamie ustnej jest silnie związane również z predyspozycjami genetycznymi. Jeżeli nasi rodzice borykali się często z tego typu problemem, to my także jesteśmy na niego trochę bardziej narażeni. Następnym czynnikiem, który sprzyja występowaniu aft będzie obniżenie odporności, które może być wynikiem na przykład silnego stresu, przebytej choroby bądź zażywaniem antybiotyków. Inną przyczyną jest zła dieta. Warto spożywać żelazo, witaminę B12 oraz kwas foliowy. Ludzie często zastanawiają się, co na afty w jamie ustnej.

Leki i domowe sposoby

Warto podkreślić, że wiele osób zastanawia się, co na afty w jamie ustnej. Leczenie aft będzie stosunkowo proste bowiem wymaga systematyczności oraz zadbania o zdrowe nawyki. Należy pamiętać, że na rynku znaleźć można szeroką gamę skutecznych preparatów na afty. Często są to płyny do płukania jamy ustnej, żele, pasty bądź spreje, które będą dezynfekować zmiany oraz ułatwią ich gojenie. Należy pamiętać nie tylko o leczeniu objawowym, ale również o eliminowaniu przyczyn tego problemu. Zdrowa dieta będzie jak najbardziej wskazana.

Jak zapobiegać?

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że aftowe zapalenie jamy ustnej jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Mimo tego że z pozoru jest niegroźna, to potrafi znacząco uprzykrzyć życie. W sklepach można znaleźć wiele skutecznych preparatów na afty, który przyspieszą ich gojenie, jednakże najważniejszy będzie profilaktyka oraz zdrowa dieta. W ten sposób można skutecznie zapobiegać aftom. Warto podkreślić, że afta na policzku czy wardze jest problemem poważnie utrudniającym codzienne funkcjonowanie.

Niestety ból może towarzyszyć w czasie jedzenia, picia oraz w przypadku spożywania gorących, słonych, kwaśnych bądź pikantnych pokarmów czy napojów. Wszelkie zmiany zlokalizowane na podniebieniu bądź okolicach gardła mogą bardzo utrudnić przełykanie, a także mówienie. Należy pamiętać, że w przypadku aft bardzo ważna będzie profilaktyka, bowiem zdrowy tryb życia oraz dbałość o higienę jamy ustnej w wielkim stopniu zminimalizują ryzyko wystąpienia aft.