Jak wyrwać ruszającego się zęba?

Jak wyrwać ruszającego się zęba?

10 lutego 2022 Wyłączono przez 314-dev

Ruszający się ząb to bardzo przykra dolegliwość, która zdecydowanie może uprzykrzyć życie, w tym przede wszystkim spożywanie posiłków. Zazwyczaj przekłada się to także w nieprzyjemny sposób na nasze samopoczucie. Może temu również towarzyszyć ból. Co zrobić z takim zębem? Jak go wyrwać? Czy konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym?

Ile czasu trwa usuwanie zęba?

Ruszający się ząb to nie tylko dolegliwość, która przydarza się dzieciom, gdy pozbywają się mleczaków, może to być także objaw, tzw. ruchomości zębów, a nawet urazów mechanicznych. Jak wyrwać ruszającego się zęba? W takich przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym – wtedy lekarz ustali, czy usuwanie zęba jest koniecznością. Jeśli ruszający ząb zdarza nam się niespodziewanie, to zdecydowanie nie powinniśmy go rozchwiewać jeszcze bardziej – może się okazać, że nie będzie możliwości, aby go uratować. Wtedy trzeba będzie go usunąć.

Ile czasu trwa usuwanie zęba? – Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Znacznie krócej usuwa się jedynki czy dwójki, a dużo więcej czasu zajmie usunięcie zębów trzonowych, w tym na przykład ósemek. Zabieg ten może więc trwać od 10 minut do nawet godziny lub dłużej. To zawsze określi dentysta, który obejrzy dokładnie zęba, może być także konieczne wykonanie zdjęcia.

Wskazania do wyrwania

Jak wyrwać ruszającego się zęba? – Zawsze decyduje o tym stomatolog – nie powinniśmy robić tego samodzielnie, nawet jeśli ząb się mocno rusza. Może się bowiem okazać, że ekstrakcja zęba nie jest konieczna i można go jeszcze uratować. Jakie są wskazania do wyrwania zęba? Najczęstszym wskazaniem jest próchnica, która przybrała już tak zaawansowaną formę, że niemożliwym jest odbudowanie zęba za pomocą dostępnych metod. Wskazaniem są także rozległe zmiany okołowierzchołkowe, które uniemożliwiają przeprowadzeniem leczenia kanałowego. Zdarza się także, że poważny uraz mechaniczny, w wyniku którego nastąpiło skośne lub podłużne złamanie korzenia zęba, jest wskazaniem do ekstrakcji zęba. Wśród innych wskazań można także wymienić takie, które związane są leczeniem ortodontycznym – bywa, że trzeba usunąć zdrowy ząb, aby znalazło się miejsce dla pozostałych. Usuwa się także zatrzymane ósemki ze stanem zapalnym.

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja zęba to nic innego jak usunięcie go z zębodołu. Jak wyrwać ruszającego się zęba? Stomatolog używa do tego specjalnych narzędzi chirurgicznych, które gwarantują pełną skuteczność, a także szybkość całego zabiegu. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku i rodzaju zęba. Ekstrakcja może trwać koło 10 minut, jak i ponad godzinę. Ekstrakcję zęba wykonuje się najczęściej z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, więc nie trzeba się obawiać dolegliwości bólowych. W zależności od rodzaju zabiegu, może być także konieczne założenie szwów – najczęściej dzieje się tak w przypadku usuwanych chirurgicznie ósemek. Zdarza się także, że zębodół uzupełnia się specjalnym materiałem, który przyspiesza gojenie. O tym jednak zawsze decyduje stomatolog.