Ubytki klinowe – leczenie stomatologiczne i jego koszt

Ubytki klinowe – leczenie stomatologiczne i jego koszt

16 lutego 2022 Wyłączono przez 314-dev

Szkliwo na zębach to jedna z najtwardszych mineralnych substancji występujących w przyrodzie. Niestety nawet tak trwały materiał może ulec zniszczeniu. Ubytki klinowe leczenie których jest niezbędnym elementem zapobiegania nieodwracalnym zmianom, powstają w wyniku działania sił fizycznych. Powstają w miejscach, które powinny być osłonięte przez dziąsła.

Przyczyny powstawania ubytków klinowych

Zespół przyczyn jest złożony. Znany jest też nie próchniczny sposób, w jaki powstają ubytki klinowe Leczenie mimo to może być skomplikowane z powodów, o których poniżej. Zbyt ciasno posadowione zęby w szczęce o małym łuku mogą wywołać wady zgryzu. Powstające naprężenia w stłoczonych zębach wywołują fizyczne urazy w powłoce szkliwa u nasady zęba. Z tego też powodu pojedyncze zęby, lub ich zespoły mogą podlegać rotacjom. Obrót wokół osi powoduje ścieranie szkliwa.

Braki w szkliwie powstają na skutek pojawienia się ubytków w uzębieniu. Odmienny rozkład sił wywołuje tarcia i naprężenia. Najsilniej działają w okolicy szyjki zęba. Nieoczywistym, ale dość częsty powodem powstawania uszkodzeń zębów jest nocne zgrzytanie. Trudne do wykrycia z racji pory występowania i nieświadomości zainteresowanego. Źle dopasowany i osadzony na zębach aparat ortodontyczny może stać się przyczyną powstania ubytku, który będzie się powiększał wraz z upływem czasu. Korekta ortodontyczna to proces długotrwały liczący nierzadko wiele miesięcy.

Jak leczyć ubytki klinowe?

Są to, o tyle trudne przypadki, że nie można ich leczyć domowym sposobem.
Wszystkie ubytki klinowe leczenie, których możliwe jest jedynie w gabinecie stomatologicznym, pozwalają na zakończenie terapii sukcesem. Odbudowa tkanek twardych przypomina, a w zasadzie jest identyczna jak w przypadkach uszkodzeń szkliwa dokonanych przez procesy życiowe bakterii. Przygotowana powierzchnia ubytku pokrywana jest nierozpuszczalnym lakierem.

Jak zapobiegać ubytkom?

Sukces profilaktyki zależy od kilku czynników. Częstym powodem powstawania ubytków klinowych jest zła technika szczotkowania. Ruchy o niewłaściwej sile i trajektorii powodują odsłanianie szyjek zębowych. Wzmaga to nadwrażliwość zęba i w dłuższym okresie powoduje uszczuplenie pokrycia zęba. Dobranie odpowiedniej szczoteczki może również zapobiec nadwyrężeniu szkliwa. Zbyt twarde włosie w połączeniu ze zbyt intensywnym naciskiem i ruchami prostopadłymi do pionowej osi zębów powodują uszkodzenia.

Łatwą w opanowaniu, bierną przyczyną powstawania uszkodzeń jest odkładanie na przyzębiu złogów kamienia. Regularne kontrolowanie osadzającej się okrywy zmniejsza groźbę wystąpienia nadwrażliwości zębów i uszkodzeń szkliwa. Po utracie zęba należy jak najszybciej pomyśleć o uzupełnieniu braku protezą. Wyrówna się wtedy i rozłoży siła działająca na poszczególne zęby. Idealnym rozwiązaniem jest, zastosowanie na trwale połączonego z kością szczęki, implantu. Koszty związane z leczeniem ubytków mieszczą się w średniej skali wydatków za typowa wizytę u stomatologa. Efekt natomiast odczuwalny jest w perspektywie czasu.